česky english Vítejte, dnes je úterý 05. prosinec 2023

3D tiskárna plošných spojů Dragon Fly na TU v Liberci

06.03. 2021 | Zprávy
Autor: Technická univerzita v Liberci
01.jpg

Díky zařízení DragonFly 2020 LDM od izraelské firmy Nano Dimension ztrácí tištěné spoje svůj přídomek „plošné“. Jak vodiče, tak samotné desky tištěných spojů je na něm možné tisknout jako trojrozměrnou konstrukci.

Tiskárnu DragonFly má Technická univerzita v Liberci jako jediné pracoviště v České republice, pořídila ji díky operačnímu programu Výzkum, vývoj a vzdělávání za 5,6 milionů korun. Nové zařízení škola využije ve výuce a také plánuje tuto technologii využívat ve spolupráci s průmyslovými podniky. Zájem již projevila Škoda Auto.

3D tiskové řešení je zásadním skokem kupředu v technologii konstrukce desek tištěných spojů od 40. let 20. století, kdy byla zavedena v podobě, v jaké ji používáme dnes.

Celá deska (vodiče i izolant) se v tomto zařízení tiskne naráz, stačí zadat vstupní data. Zařízení využívá k práci vodivé nanočástice stříbra rozptýlené v hustém roztoku a fotopolymer vytvrzovaný UV zářením, který slouží jako izolant. Desky lze tisknout trojrozměrné, všemožných tvarů, tradiční označení "plošné" spoje tak již ztrácí smysl.

Desky tištěné na míru šetří prostor ve finálních zařízeních. Vodiče mohou mít libovolnou dráhu, mohou měnit svou tloušťku a mohou být prostorové. Během tisku lze snadno připravit kavity (vybrání), do kterých se zapustí elektrosoučástky (tzv. embedded components), to opět snižuje nároky na prostor.

Více informací najdete v tiskové zprávě a na webu TUL.
(Foto: Adam Pluhař/TUL)