česky english Vítejte, dnes je úterý 05. prosinec 2023

Když už malé MOSFETy, co třeba ty úplně nejmenší?

09.09. 2022 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Účinnost a efektivita provozu – fajn, ale co z toho, když nejsou zařízení a jejich součástky dostatečně malé? Ve společnosti Nexperia proto přišli s novou řadou 20V a také 30V tranzistorů MOSFET, které budou mezi podobnými spínacími prvky určitě vynikat – hostí je totiž miniaturní pouzdro typu DFN, přesněji DFN0603.

Takové provedení není pro zmíněného výrobce ničím výjimečným – vždyť je také používá pro své prvky chránící před elektrostatickými výboji. Jenže polem řízené tranzistory – to je o něčem jiném.

Současné požadavky ze strany nositelné elektroniky, sluchátek apod. znamenají pro vývojáře nejednu komplikaci, zvláště když musí počítat se systémy umělé inteligence AI nebo strojového učení ML. Počet funkcí logicky roste, ale dostupné místo zase ne tolik, jak bychom zde potřebovali. Zvyšují se rovněž proudové odběry, ovšem tepelné ztráty nelze jen tak přehlížet. V případě pouzder typu DFN0603 o velikosti jen 0,63 x 0,33 x 0,25 mm lze proto u tranzistorů počítat nejen s dalším snižováním rozměrů, ale také jejich odporu Rds(on), který se navíc snížil o 74 %.

Více informací najdete v celé zprávě Nexperia releases the smallest DFN MOSFETs in the world.

robenek@dps-az.cz