česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 22. únor 2024

Downstream Technologies své programy CAM350 a BluePrint PCB nezdraží

25.10. 2022 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
01.jpg

Na rozdíl od jiných dodavatelů software pro vývoj a výrobu elektroniku oznámila společnost Downstream Technologies, že zatím nemá v úmyslu zdražit své software, které zahrnuje CAM programy CAM350, DFM Stream a BluePrint PCB, rozšířené i u nás. To je zatím ojedinělý případ, u většiny dodavatelů software pro vývoj a výrobu elektroniky ceny jejich programů vzrůstaly už v průběhu tohoto roku, nebo je zdražení ohlášené na začátek roku 2023.

Downstream, stejně jako ostatní výrobci software, původně také plánoval úpravu cen směrem nahoru. Udržovat vyspělý software na nejnovější úrovni a přicházet s novinkami vyžaduje v dnešní době jisté investice do lidí i licenčních poplatků za využívání částí software či know-how od třetích stran. Součástí zvýšení cen mělo být i zvýšení poplatku na údržbu programů (maintenance) z původních 18 % na 20 %, což je dnes zcela běžné.

Downstream zdůvodnil toto rozhodnutí (nezdražit) ohledem na své zákazníky ve světě, kterým posilující dolar již tak zvýšil náklady na údržbu i nákup nových programů po přepočtení do lokálních měn.

Pravděpodobnému zvýšení cen se zřejmě Downstream stejně nevyhne, ale přinejmenším pro první pololetí 2023 chce udržet ceny na stávající úrovni. Jako první se potom zvýší cena za údržbu programu, z avizovaných 18 % na 20 %.

Více o programech Downstream Technologies.

mklauz@dps-az.cz