česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

Baterie kontrolujte s předstihem. Tester od Hioki řekne víc

15.12. 2022 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

O tom, že společnost Hioki pro tento rok plánuje nový tester izolace, určený pro nabíjecí baterie, jsme na stránkách DPS Elektronika od A do Z psali již v květnu (U baterií vsaďte na prevenci. Třeba s technikou od Hioki). Výrobce se pak nedávno pochlubil i výsledkem. V případě konkrétního modelu BT5525 zde půjde o podporu lithium – iontových článků ještě na výrobních linkách, kde má takové zařízení za úkol detekovat izolační vady, které mohou v budoucnosti zapříčinit i vznícení, příp. též zkracovat životnost zdroje.

Vyhodnotit skryté problémy, pokud jde o přítomnost cizích kovových částic nebo drobných zkratů, však dosud nebylo jen tak. Novinka jde na to přes funkci BDD (Break Down Detect), pro kterou není důležitá pouze hodnota, ale také rychlé drobné změny napětí a proudu, kdy výrobce slibuje vzorkování s rychlostí 5 MS/s společně s analogovými obvody pro přidržení špičkové hodnoty. Důležitá však bude i kontrola kontaktu nebo také rychlost nabíjení/vybíjení, která se nyní zvýšila 25násobně, resp. 4násobně.

Více informací najdete v celé zprávě Prevents latent defective battery leakage that can cause fires. Battery insulation tester BT5525 Released.

robenek@dps-az.cz