česky english Vítejte, dnes je úterý 28. listopad 2023

Minimální rozměry pro maximální výkon – výkonný počítač velikosti kreditní karty

17.12. 2022 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
01.jpg

Německá společnost congatec s potěšením oznamuje, že technický výbor PICMG COM-HPC schválil pinout a rozměry nového vysoce výkonného počítače na modulu (Computer-on-Module) ve velikosti kreditní karty (95 x 60 mm) podle specifikace COM-HPC Mini. Nový standard COM-HPC Mini nyní vstupuje do fáze finálního schválení, které je naplánováno na první pololetí 2023. I když je navržen pro menší aplikace, ale extrémně náročné na výkon, nový COM-HPC Mini otevře možnost vývoje ultra-výkonných mikropočítačů, například o velikosti Ethernetového switche se čtyřmi nebo osmi porty. Systémy takto malé velikosti jsou potřebné v mnoha segmentech embedded a edge výpočetní techniky. Cílové trhy zahrnují box PCs a řídící rozvaděče / PCs na DIN liště, adaptivní IoT gateways pro brownfield, edge počítače zabezpečené proti kybernetickým útokům, počítače pro kritické IT/OT infrastruktury, odolné tablety, a dokonce velmi odolné roboty a počítače ve vozidlech, které využívají výhodu připájené RAM paměti, která je standardem těchto modulů. Procesory předurčenými pro tuto novou velikost modulů je série procesorů 12. generace Intel Core – congatec pro ně a pro jejich nástupce již nabízí reálnou návrhovou studii, kterou lze použít při počátečních laboratorních testech a zpětné vazbě od zákazníků.

“Schválení pinoutu je nezbytným milníkem. Vývojáři základních desek a výrobci Computer-on-Module, jakým je congatec, kteří jsou aktivní v pracovní skupině COM-HPC, se nyní mohou pustit do vývoje prvních embedded a edge počítačů malých velikostí v souladu s předem schválenými daty. Cílem je přivést moduly na trh ve stejnou chvíli, kdy Intel a další dodavatelé aplikačních procesorů dají do prodeje své nové generace high-end procesorů, což se očekává příští rok,” vysvětluje Christian Eder, ředitel marketingu produktů v congatec a předseda pracovní skupiny COM-HPC.

Tím, že zajišťuje 400 pinů, v porovnání s 220 piny u COM Express Mini, nový standard COM-HPC Mini je navržen tak, aby uspokojil zvyšující se nároky na interface heterogenních a multifunkčních edge počítačů. Rozšíření zahrnují až 4x USB 4.0 s plnou funkčností včetně Thunderbolt a DisplayPort alternativního módu, PCIe Gen 4/5 s až 16-ti linkami, 2x 10 Gbit/s Ethernet port a mnohé další. Když se k tomu přidá fakt, že konektor COM-HPC Mini je kvalifikovaný pro šířku pásma větší než 32 Gbit/s, což je dostatečné k podpoře PCIe Gen 5 nebo dokonce Gen 6, je jasné, že jeho možnosti jdou dále, než zajišťují všechny ostatní standardy modulů velikosti kreditní karty.

Více informací zde

mklauz@dps-az.cz