česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

150V a 200V FETy GaN s nejnižším odporem

06.01. 2023 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Vývoj tranzistorů na bázi nitridu galia se rozhodně nezastavil. Dokládá to i zpráva firmy EPC, která v polovině prosince představila další prvky početné skupiny GaN FET. Sto voltů může být někdy málo, takže výrobce nabízí též 150V tranzistory EPC2305 s odporem 3 mΩ a třeba i 200V FETy EPC2304, pro které je příznačných zase 5 mΩ. K vývojářům se dostávají v pouzdrech typu QFN s rozšířenou tepelnou působností, odhalenou ploškou na své horní straně a s rozměry dosahujícími jen 3 x 5 mm.

Výrobce se pyšní nejnižším odporem v sepnutém stavu, udávaným poplatně 150V, resp. 200V tranzistorům FET a také velikostem, které budou v porovnání s tradičními křemíkovými MOSFETy patnáctkrát nižší. Vedle polovičního odporu zde také máme více než třikrát menší QG, QGD a QOSS, resp. nulový náboj QRR (reverse recovery charge). Při tvrdém, ale také měkkém spínání lze ve výsledku dosahovat i šestinásobně nižších spínacích ztrát. Rovněž zde klesají ztráty spojované s buzením, včetně dalších rušivých projevů či překmitů.

Více informací najdete v celé zprávě Lowest On-resistance 150 V and 200 V Transistors on the Market Now Shipping from GaN Leader EPC.

robenek@dps-az.cz