česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. duben 2024

Nový A/D převodník s 256 kanály pro CT nové generace

09.03. 2023 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

V ams OSRAM se v únoru pochlubili bohatě vybaveným analogově – číslicovým převodníkem, který se od běžných integrovaných obvodů typu ADC liší zejména počtem dostupných kanálů, kterých zde napočítáme „rovných“ 256. Výrobce si přitom dává za cíl snížit spotřebu a také složitost návrhu ve špičkových detektorech – systémech CT.

Řešení na způsob „system-in-package“ nese označení AS5911 a v pouzdrech typu FBGA o velikosti 14 x 14 mm zde precizně realizuje převod proudu na číslicové vyjádření, zatímco obsluhuje pole čítající 256 výstupů fotodiod. Pod minimálním ohřevem detektorů, a tudíž i menšími požadavky z pohledu řízení teploty, se podepisuje výkonová spotřeba, která pro jeden kanál dosahuje 1,25 mW. Systém převodníku si rovněž zakládá na mimořádně nízkém rušení, vlastních kalibracích, ale i diagnostice, takže je možné v CT skenerech nové generace, medicínských, ale i těch bezpečnostních, dosahovat maximální kvality zobrazování.

Více informací najdete v celé zprávě New 256-channel ADC from ams OSRAM reduces power and design complexity in high-performance CT detectors.

robenek@dps-az.cz