česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

Nové lamináty Ventec pro výrobu DPS

07.06. 2023 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
01.jpg

Jednou z čínských firem, která si vytvořila solidní globální zázemí v elektronickém průmyslu, je Ventec International Group [1]. Se svými moderními výrobními závody na Tchaj-wanu a v Číně zásobuje výrobce desek ve světě lamináty a prepregy. Mezi její zavedené produkty patří vysoce spolehlivý laminát FR4, ale zejména materiály určené pro high-speed desky s nízkými ztrátami a lamináty s výborným odvodem tepla.

Na výstavě IPC APEX Expo na začátku roku představila firma Ventec dva nové lamináty, VT-4BC a tec-speed 20.0 VTM1000i, které jsou již dnes dostupné.

Laminát s největší tepelnou vodivostí

Laminát s kovovou podložkou VT-4BC [2] má největší tepelnou vodivost. Je určený pro použití v aplikacích, které vyžadují nejvyšší možný odvod tepla z desky plošných spojů, například u desek pro velmi výkonné LED osvětlení, u napájecích modulů, usměrňovačů, řízení motorů atd. Již z tohoto popisu je zřejmé, že se jedná o materiál pro obor IGBT a velkých výkonů.

Laminát VT-4BC je navržen tak, aby mohl zajistit vysokou spolehlivost a měl v porovnání s konkurenčními materiály lepší elektrické vlastnosti. Jeho součinitel tepelné vodivosti je 10 W/mK, což umožňuje výborný odvod tepla i v nejnáročnějších případech použití.

Kromě vynikajících tepelných vlastností se může VT-4BC také pochlubit výbornými mechanickými vlastnostmi, rozměrovou stálostí a velmi dobrými dielektrickými parametry. Je také odolný vůči nárazu, vlhkosti a chemikáliím, čímž je vhodný pro aplikace s nejvyššími požadavky na spolehlivost.

Nový uhlovodíkový laminát řeší levněji náročné RF aplikace

Firma Ventec také rozšířila řadu svých laminátů založených na uhlovodíkové struktuře o nový materiál tec-speed 20.0 VTM1000i [3]. Ten je určený pro náročné vf aplikace, které zahrnují satelitní komunikace a 5G. 

Laminát nabízí výbornou tepelnou spolehlivost a výjimečně vysoké Dk (9,8) a nízké Df (0,0023), které obvykle bývají pouze u dražších PTFE materiálů. Navržen pro anténní a komunikační systémy, radary a systémy pro aviatiku je dostupný v rozsahu dielektrických tlouštěk od 0,38 mm až do 3,81 mm (nestandardní, ale volba) při rozkladové teplotě materiálu (Td) 426 °C.

Mezi nezanedbatelné výhody patří i dobré vlastnosti pro napájecí integritu, zatímco vysoká hodnota Dk (9,8 ± 0,0245 @ 10 GHz) zajišťuje větší kapacitu mezi vnitřními vrstvami v porovnání s jinými uhlovodíkovými lamináty. Tím se tento laminát stává alternativní volbou k dražším PTFE laminátům ve specifických aplikacích v mikrovlnném a vf průmyslu.

mklauz@dps-az.cz