česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Senzory TCS3530 pro perfektní barvy za jakéhokoli osvětlení

18.08. 2023 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Věci nejsou pouze černé nebo bílé. Barev tu máme nepočítaně, ovšem správně s nimi naložit nemusí být zase tak složité. V režii ams OSRAM k tomu bude nově stačit i nepatrný integrovaný obvod s vlastním difuzérem v pouzdrech typu OLGA o rozměrech 2,5 mm x 1,8 mm x 1,5 mm, mimořádně citlivý „True Color Sensor“ s označením TCS3530 a výstupem (XYZ) odpovídajícím ve viditelné části spektra právě odezvě lidského oka.

Kanálů však bude ve skutečnosti hned osm – kromě XYZ zde totiž máme i jeden infračervený a čtyři další, referenční (na stránkách DPS Elektronika od A do Z jsme psali též Miniaturní analýza spektra? S 18 kanály zjistíme více, než jen se šesti). Chybět proto nesmí ani svižná detekce problikávání (Flicker) pracující až do sedmi kilohertz, typicky za účelem vyloučení interferencí pocházejících při pořizování fotografií či natáčení videa z umělého osvětlení. Systém se jinak uplatní nejen při automatickém vyvažování bílé, ale bude se rovněž hodit k sofistikované správě barev na straně displeje.

Více informací najdete v celé zprávě New True Color Sensor from ams OSRAM enables near-perfect color rendition in camera images and displays.

robenek@dps-az.cz