česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

Nové FETy EPC míří nahoru. S účinností, ale i doslova

22.09. 2023 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Ohromná, úchvatná, neobyčejná. Jako by snad ani nebyla z tohoto světa. Pokud ve společnosti Efficient Power Conversion (EPC) říkají „out of this world“, moc dobře vědí, kam s tím míří. Ve skutečnosti ale nepůjde jen o samotnou efektivitu. Nové tranzistory GaN bude totiž možné využívat ke konverzi napájení dokonce i mimo planetu Zemi. Důvod spočívá v jednoduchém přívlastku „rad-hard“.

Celkem dva nově představené FETy s napětím Vds = 40 V, které má výrobce pro účely vývoje k dispozici již nyní (status „Engineering“), ponesou označení EPC7001 a také EPC7002. První z nich se může pochlubit odporem v sepnutém stavu 4 mΩ nebo proudem Id = 60 A, pulzně pak i 250 A. Rozměry prvku zde přitom činí pouze 4,1 x 1,6 mm. Druhá zmiňovaná součástka pak o něco menší rozměry 1,7 x 1,1 mm vykoupila odporem 14,5 mΩ, resp. proudem kolektoru 10 A (pulzně 62 A). Známý výrobce se tím opět vymezuje vůči křemíku. Součástky „rad-hard“ od EPC budou nejen výrazně menší, ale mají rovněž nabídnout 40x lepší elektrické vlastnosti a v porovnání s podobnými křemíkovými strukturami též i nižší celkové náklady.

Více informací najdete v celé zprávě 40 V Rad Hard GaN FETs Set New Performance Standards for Demanding Space Applications.

robenek@dps-az.cz