česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Veletrh SPS 2023 byl především o růstu

18.11. 2023 | Zprávy
Autor: Mesago Messe Frankfurt
01.jpg

32. Ročník veletrhu SPS – Smart Production Solutions – byl letos naprosto úspěšný: svědčily o tom nejen počty vystavovatelů a návštěvníků prostřednictvím výrazného nárůstu účasti na veletrhu srovnatelného s úrovní před pandemií. Pořadatel Mesago Messe Frankfurt se také trefil do černého, když se rozhodl rozšířit výstavní plochu o dvě nové haly.

Ve dnech 14. – 16. 11. 2023 se na tři dny otevřely brány norimberského výstaviště mezinárodnímu světu automatizace. Na celkové výstavní ploše 128,000 m², rozprostřené v 16 výstavních halách, se odborná veřejnost mohla seznámit se širokou a rozmanitou nabídkou produktů, řešení a inovací z oblasti inteligentní a digitální automatizace. I pestrý rámcový program a digitální doprovodná platforma „SPS on air“ se opět setkaly s velmi dobrým ohlasem u účastníků.

V letošním roce navštívilo SPS celkem 50 000 zájemců. I přes krátkodobou celostátní stávku strojvedoucích a s ní spojenými ztíženými podmínkami cestování v místní i dálkové dopravě společnosti Deutsche Bahn došlo oproti předchozímu roku k výraznému nárůstu návštěvníků. Setkali se se špičkami v oblasti automatizačního průmyslu a mohli získat komplexní informace o všem od čidel po cloud, od toho, co je dnes proveditelné, až po trendy a vize inteligentní automatizace. 1 229 vystavovatelů využilo veletrh SPS jako prezentační platformu, jakož i místo pro živou výměnu názorů a inspiraci, jak čelit dnešním výzvám pomocí řešení, která přijdou zítra.

„Klíčem k úspěchu je síťová automatizační technologie. Jsme hrdí na to, že se nám v letošním ročníku SPS podařilo dosáhnout takového výsledku. Ostatně čísla mluví sama za sebe. Vzhledem k vysoké poptávce ze strany vystavujících firem jsme tento pozitivní vývoj předem zohlednili rozšířením obou výstavních hal 3C a 8, což se potvrdilo,“ vysvětluje Sylke Schulz-Metzner, viceprezidentka SPS společnosti Mesago Messe Frankfurt.

Rámcový program SPS 2023 jakožto barometr trendů

Letošní ročník SPS byl opět zahájen programem prvotřídních přednášek. Výběr byl bohatý na místě i online: Ať už se jednalo o špičkové přednášky, prezentace inovativních produktů nebo panelové diskuse zaměřené na praxi – účastníci se mohli na celkem třech veletržních fórech v halách 3, 6 a 8 zcela individuálně informovat o aktuálních odborných znalostech, nacházet nová řešení pro každodenní práci a navazovat kontakty na mezinárodní úrovni. Rozmanitost témat sahala od digitální transformace/průmyslu 4.0, průmyslové komunikace, bezpečnosti a zabezpečení, datově řízených a inteligentních koncepcí pro řízení a vizualizaci, inovací čidel až po pohony a udržitelnost prostřednictvím automatizace.

Vedle klasických automatizačních oborů, jako je řídicí technika, technika pohonů a senzorová technika, nabývá ve výrobě stále více na významu oblast softwaru a IT. Spolu s tím se ve světě automatizace dostávají do popředí také témata umělé inteligence a bezpečnosti IT.

Společné stánky jako tahák pro davy

Oblíbenými místy letošního veletrhu byly také tři společné stánky: již léta zavedené místo setkávání „Automation meets IT“ a nově také „BMWK Förderareal“ a „Start-up Area“.

V rámci společného stánku „Automation meets IT“ mohli návštěvníci získat cílené informace o tématech, jako je správa IT pro výrobu, cloudová a edge řešení a služby, bezpečnostní opatření pro výrobu, řešení založená na IoT a UI, jako ž i open source. Letos poprvé dostaly příležitost vystavovat na veletrhu SPS mladé inovativní firmy, a to prostřednictvím podpůrného programu „Mladí inovátoři“ Spolkového ministerstva hospodářství a ochrany klimatu (BMWK). Mladým talentům byla také poprvé nabídnuta platforma v rámci „Start-up Area“, kde mohli představit svá řešení a produkty mezinárodní veřejnosti.

Pokračování na cestě k úspěchu: digitální doplněk „SPS on air“

I letos měli majitelé vstupenek možnost zúčastnit se týden před zahájením veletrhu živé přípravné akce–„zahřívacího kola“ prostřednictvím digitální platformy „SPS on air“ a získat první představy o tom, co je čeká. Zájemci se mohli na návštěvu veletrhu lépe připravit, předem se informovat o některých zajímavostech vystavovatelů, a navázat tak nové obchodní kontakty. Celý přednáškový program „SPS on air“ se skládá ze živě přenášených příspěvků z technologického pódia „powered by VDMA/ZVEI“ v hale 3 a bude také na vyžádání k dispozici po skončení veletrhu, a to až do 31. prosince 2023.

Výhled

Podrobná analýza s dalšími výsledky ohledně veletrhu SPS 2023 bude dostupná na začátku roku 2024. V následujícím roce se bude v Norimberku odborný veletrh inteligentní a digitální automatizace konat ve dnech 12. – 14. 11. 2024. Kromě toho komunita SPS od roku 2024 rozšíří pestrou a především celoroční nabídku nových výměnných platforem. Ať už v rámci řady digitálních akcí SPS Technology Talks, specializovaných odborných zpravodajů nebo na kariérní platformě SPS CareerDrive, kde mohou dodavatelé a uživatelé navazovat kontakty. Další informace naleznete na internetových stránkách sps-exhibition.com.

Prohlášení k veletrhu SPS 2023

Steffen Winkler, CSO of the Automation Business Unit of Bosch Rexroth AG and Chair of the SPS Exhibitor Advisory Board:
“The SPS is, as ever, regarded as the leading industry event for automation. The trade fair sets the pace for the market and is the highlight of the year. In 2023, the SPS successfully once again attained its pre-corona level. But that's not all: as the only industrial trade fair that brings the topic of automation to all relevant regions of the world under one brand, it is now taking a logical step and expanding into the USA. It is a great honor for me as Chairman of the Exhibitor Advisory Board to be involved in driving this leading automation platform forward and to be part of its success story.”

Marcus Bliesze, Vice President Marketing Factory Automation, Siemens AG:
“The SPS was the first trade fair I ever attended in my professional life and that’s why it holds a very special significance for me. I was particularly touched by the moment when, after the corona break, all the emotions of a trade fair came together in a personal dialog at the reopening. And this feeling continues to this day. I am just as excited about the SPS 2023 as I was last year. One reason is the great response from trade visitors. This year, the interest in engaging in personal dialog with us was even greater than usual. We noticed that talking in depth about solutions, in particular, is becoming increasingly relevant. These lively discussions motivate and inspire. Not only the customers, but also us.”

Ulrich Leidecker, COO Phoenix Contact:
“For me, the SPS is easy to describe in three words: Dynamic, innovative, partnership-based. The clear dynamism, high density of innovation and partnership-based connections can be felt everywhere at the trade fair and, are a key success factor in my view. I've been an exhibitor at SPS for around 15 years and wouldn't want to miss being part of the automation community's big meet and greet every year!”

Susanne Kunschert, Co-Managing Director, Pilz GmbH & Co. KG:
“This year's SPS was once again a meeting place and a real highlight for us. Pilz has been represented at this event for 32 years and it is a special gift and a great pleasure for us. We particularly appreciate the lively exchange on-site, discussing automation topics together and thinking outside the box. It is precisely these encounters at the SPS that give rise to innovations and ideas that drive our daily work forward.”

(Photo: Copyright: Mesago/Arturo Rivas Gonzalez)