Zobrazit časové průběhy je sice fajn, ale pro řadu aplikací to bude pořád málo. Zvláště když potřebujeme přesně vyčíslit výkony, včetně řady dalších parametrů. Při hledání vzájemných souvislostí nyní pomůže i novinka od firmy Yokogawa.
Z písmene E se stává R
Konec října byl pro Yokogawa Test & Measurement ve znamení nových precizních analyzátorů výkonu řady WT1800R [1]. Stolní zařízení s displejem XGA o úhlopříčce 8,4 palce staví na skvělých vlastnostech a také širokém vstupním rozsahu svého předchůdce, modelech řady WT1800E, a nabízí spoustu matematických funkcí, včetně schopnosti spolupracovat s dalšími měřicími přístroji. Slibují přitom souběžná měření až na šesti vstupech s rychlostí 2 MS/s (16 bitů). Možných aplikací je bezpočet a nevyhýbají se ani testování účinnosti motoru v automobilovém průmyslu. S přístroji WT1800 přišel výrobce již v roce 2011, zatímco s modely WT1800E se dále potkáváme od roku 2016. V odvětvích, která staví na výkonové elektronice, jako je např. elektromobilita nebo také oblast obnovitelných zdrojů či domácích spotřebičů, se musíme vypořádat s rostoucími požadavky na energetickou účinnost, a tudíž i klesající spotřebou systémů. S tím jde ruku v ruce i preciznější měření výkonu a dalších příbuzných parametrů, zvláště pak v souvislosti s efektivním chodem motorů, zatímco vše dále souběžně hodnotíme i z pohledu získaných průběhů. A právě zde přichází na scénu výše zmiňované analyzátory.
Série WT1800R přitom počítá hned se šesti modely, které budou vybaveny jedním až šesti vstupními díly s možností celé řady konfigurací. U vstupních „elementů“ pak rozlišujeme dva typy, takže lze v rámci jediného zařízení nainstalovat jak 5A, tak i 50A verze a reagovat přitom na odlišné požadavky provázané s různými provozními módy, a to včetně měření spotřeby v pohotovostním režimu. Přesnost u střídavých měření výrobce zaručuje v rozmezí od jednoho procenta až po 110 % zvoleného napěťového či proudového rozsahu, což také odpovídá napětím od 15 mV do 1100 VRMS a průtokům poplatně širokému dynamickému rozsahu 0,1 mA až 5,5 ARMS, resp. 10 mA až 55 ARMS v případě výkonnějšího vstupu. Rostoucí velikosti proudu dále zpracujeme např. s AC/DC senzory řady CT. Za zmínku stojí třeba kompatibilní proudový snímač CT1000S s děleným jádrem klešťového typu, který jsme na stránkách našeho časopisu představovali nedávno [2]. Protože byl dále minimalizován vliv chyby spojované s účiníkem (±0,07 % u zdánlivého výkonu), lze přesně pracovat i s velkými fázovými posuny mezi napětím a proudem a stejně tak i vysokými kmitočty.
Analyzátor WT1800R je také jediným přístrojem své třídy, který při měření výkonu v základním náhledu zaručuje přesnost 0,05 % ze čtené hodnoty plus 0,05 % z rozsahu (DC) a zvládne harmonickou analýzu, při které u výchozího síťového kmitočtu počítá až s pětistým řádem. Pokud jde o řízení motorů, systém zde rovnou podporuje výpočty Ld a také Lq, takže se k parametrům dostaneme bez nutnosti provádět složité operace. Zařízení lze rovněž připojit k platformě IS8001/IS8002 (Integrated Software Platform), vzdáleně ovládat analyzátor z jakéhokoli počítače a také zde lokálně ukládat změřené údaje. Souběžně si přitom zobrazíme nejen výstupy z WT1800R, ale i průběhy, které nám zase zprostředkuje vysokorychlostní zapisovač dat DL950 nebo např. osciloskop DLM5000.
Odkazy:
[2] https://www.dps-az.cz/clanky/id:100322/vedeni-sevrete-v-klestich-pohodlne-to-bude-pro-vsechny