česky english Vítejte, dnes je sobota 13. červenec 2024

Představujeme zajímavé společnosti: ETC s.r.o.

DPS 4/2013 | Články
Autor: Redakce

Společnost ETC s.r.o. z Žiliny není možná třeba mnohým ani blíže představovat – vždyť se jedná o jednu z prvních firem na světě, která začala vyrábět měřicí techniku využívající počítače. Jak říká Ing. Peter Gubiš, jeden z jejích dvou zakladatelů, ve firmě byli vždy především technici, kteří svou práci považovali také za zábavu. Tomu odpovídá i solidnost návrhu vyráběných přístrojů a dokonalá znalost problematiky měření.

Obr. 1 Diferenciální sonda EA121

Obr. 1 Diferenciální sonda EA121

Po vzniku firmy v roce 1996 byl jejím prvním produktem dvoukanálový osciloskop EM221, který byl realizovaný jako zásuvný modul do ISA sběrnice PC kompatibilního počítače. Úspěch tohoto výrobku předznamenal orientaci firmy na měřicí přístroje připojené k počítači. Osciloskop byl doplněný o další měřicí přístroje, generátor libovolných průběhů a digitálních událostí (EM321) a modul logického analyzátoru (EM1221), který tak umožňoval vytvořit osciloskop smíšených signálů (MSO).

Obr. 2 Galvanicky oddělený osciloskop M774

Obr. 2 Galvanicky oddělený osciloskop M774

Jak už to u nově vzniklých firem bývá, i ETC hledala na počátku další možnosti uplatnění. A tak byly vyvíjeny přístroje na zakázku a někdy také i sériově vyráběny. Měřicí technika však zůstala i nadále hlavním oborem činnosti firmy.

Situace v oboru měřicí techniky využívající počítače se od roku 1996 postupně, ale podstatně změnila, zejména když se tomuto oboru začalo věnovat stále více velkých zahraničních společností. Odpovědí firmy ETC na silné konkurenční prostředí byla a stále je funkčnost, spolehlivost a kvalita jejích přístrojů, čímž se vymezuje vůči své konkurenci. Cílem je, aby zákazníci, kteří se rozhodnou používat přístroje od ETC, neměli důvod se v budoucnu obracet jinam. Z tohoto důvodu je technická podpora zákazníků prioritní a nadstandardní, rozšířená i o pomoc v případech, kdy si zákazníci při používání přístrojů firmy ETC vytvářejí vlastní uživatelské aplikace. Uživatelé mají dokonce i možnost poslat své přístroje zpět na bezplatné překalibrování.

Obr. 3 Volně přístupná aplikace osciloskopů, spektrální analyzátor funguje téměř automaticky

Obr. 3 Volně přístupná aplikace osciloskopů, spektrální analyzátor funguje téměř automaticky

Současná řada přístrojů firmy ETC zahrnuje USB osciloskopy M520, M570, M590 a M770, generátor libovolných průběhů M531 a logický analyzátor M611. O vysoké úrovni těchto přístrojů svědčí mimo jiné i fakt, že např. USB osciloskop M770 je unikátním přístrojem i ve světovém měřítku. Tento 150MHz osciloskop je galvanicky oddělený od řídicího počítače, přičemž ale i tak komunikuje s počítačem velmi rychle, a tak umožňuje měření v extrémních podmínkách. To může být například v případě, kdy je potřeba připojit měřicí zem na potenciál fáze elektrorozvodné sítě a současně dodržet všechny bezpečnostní parametry měření. Firma ETC vyrábí i různé doplňky ke svým měřicím přístrojům, jako je diferenciální měřicí sonda (EA121) nebo ovládací panel pro USB osciloskopy.

Obr. 4 Ovládací panel osciloskopů EA500-0

Obr. 4 Ovládací panel osciloskopů EA500-0

Firma ETC se v současné době kromě měřicí techniky věnuje i náročnému vývoji na zakázku, jak pro místní, tak i zahraniční firmy, přičemž jsou zakázky většinou dovedeny až do počáteční výrobní fáze nebo jsou přímo vyráběny. Na Slovensku prodává své produkty firma ETC přímo, v zahraničí potom prostřednictvím obchodních zástupců, kteří působí ve většině evropských zemí, ale také v USA, Turecku a Izraeli.

Více informací o firmě ETC a jejích produktech naleznete na www.etc.sk.