česky english Vítejte, dnes je pátek 19. červenec 2024

Měření proudu v chytrých městech s novými senzory LEM

DPS 1/2017 | Články
Autor: Redakce

Nejen velké proudy, ale také možnost jednoduché instalace čidla a především pak jeho přesné výstupy – to vše slibují nové robustní produkty řady LEM City určené pro měření elektrických parametrů ve spojení s „chytrou“ rozvodnou sítí, Průmyslem 4.0 a také trhem s obnovitelnými zdroji energie.

Trocha umění na vysoké úrovni

Pro účely měření střídavých proudů až do 10 000 A, příp. ještě více, vyvinuli ve společnosti LEM speciální upínací proudové senzory s Rogowského cívkou série ART, které již ze svého principu nabízejí galvanické oddělení mezi výkonovým primárním okruhem a sekundární stranou měření (viz obr.). O výrazné potlačení chyby spojované s pozicí měřeného vodiče uvnitř smyčky a také přítomností externích vodičů a jejich polí se účinně postará chráněná technologie „ideální“ smyčky Perfect Loop, kterou oceníme zejména při měření menších amplitud.

Aniž bychom potřebovali další součástky typu rezistorů či potenciometrů, jejichž parametry mohou s časem „ujíždět“, vykazuje řada ART přesnost třídy 1 dle IEC 61869. V porovnání se stávajícími transformátory s děleným jádrem přináší tato série možnost stejně snadné instalace, ovšem se základní výhodou v podobě tenčího a zároveň flexibilnějšího provedení. Ať již budeme pracovat s průměrem smyčky 70, 125 nebo 175 mm, montáž na kabel bude velmi rychlá. Počítat můžeme s vysokým jmenovitým izolačním napětím 1 000 V (Cat III PD2), detekcí rozpojení cívky a rovněž krytím do IP67.

Měření proudu v chytrých městech s novými senzory LEM

Modely ATO počítané na desítky

Jak jsme již naznačili, s řešením LEM City se také pojí řada transformátorů proudu s děleným jádrem ATO (opět viz obr.). Pro střídavá měření až do 125 A nabídnou dvě mechanická řešení s průměrem otvoru pro primární vodiče 10 nebo 16 mm. Abychom se dále dokázali lépe přizpůsobit odlišným proudovým rozsahům, včetně možnosti proudového či napěťového výstupu, připravil výrobce dohromady 32 modelů. V případě proudového výstupu bude řada ATO pracovat s převodem 1 mA/A a třídou přesnosti 3, zatímco napěťové výstupy dosahují při jmenovitém primárním proudu buď 225, nebo též 333 mV spolu s třídou přesnosti 1 podle standardu IEC 61869. Také v tomto případě skloňujeme jednoduchou montáž, protože při instalaci není nutné přerušit primární proudový okruh. Díky adaptéru pak senzory napevno osadíme také v rozvaděčích přímo na DIN lištu.

S rostoucí „inteligencí“ všeho okolo nás logicky poroste i počet takových čidel. Vše totiž bude nutné automatizovat, dálkově na to dohlížet a získaná data v reálném čase ještě i sdílet. Na stránkách www.lemcity.com výrobce ukazuje, jak na to. A pro stále nerozhodnuté jako bonus přidává pět let záruky k tomu.