česky english Vítejte, dnes je pátek 19. červenec 2024

Osmond PCB: návrhový program desek pro Mac

DPS 1/2017 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Jedním z mála programů pro návrh desek plošných spojů pro operační systém iOS je Osmond PCB for Macintosh [1]. Má všechny základní funkce potřebné k návrhu desky: metrické i palcové jednotky, vylévání měděných ploch, podpora SMT součástek, vícevrstvé desky s napájecími plochami, neomezená velikost návrhu, plošné spoje tažené pod libovolným úhlem, oblé plošné spoje, DRC atd.

Zajímavou funkcí je možnost načtení PDF dokumentu, který je potom zobrazen na pozadí a slouží jako předloha – tou může být třeba mechanický výkres nebo jiná deska. Kromě fyzických vrstev desky má ještě dvě kreslicí vrstvy pro potisk a nepájivou masku na horní a spodní straně a dvě vrstvy pro jakékoliv jiné použití.

Osmond PCB - návrhový program desek pro Mac

Osmond PCB nemá vlastní kreslení schématu, ale načítá netlisty a partlisty z jiných programů. Pokud je potřeba kreslit schéma v systému iOS, potom lze použít program DesignWorks od kanadské firmy DesignWorks Solutions [2] původně nazvaný Capilano Design, který má i modul pro simulaci. Soudě podle ceny je DesignWorks zřejmě vyspělejším programem než Osmond PCB. Ten ovšem také umožňuje navrhovat desku i bez schématu přímo v editoru, což lze jistě bez problémů provádět v případě jednodušších desek.

Výstupem pro výrobu desky jsou Gerber data (RS-274X) a vrtací data (Excellon). PostScript výstup umožňuje vytisknout podklady pro vlastní výrobu, zatímco výstup DXF může být použit pro návaznost na mechanické výkresy. Program také umožňuje zhotovit podklady pro výrobní panel s kopiemi navržené desky.

Vytváření uživatelských aplikací v podobě skriptů je možné pomocí programovacího jazyka Lua [3]. Zájemci o tento program si mohou vybrat – pokud jejich návrh nepřesáhne 700 vývodů, mohou si program zdarma stáhnout a používat ho bez jakéhokoliv omezení ve funkčnosti. Pro více než 700 vývodů na desce je potřeba program zakoupit za necelých 2 500 Kč, v opačném případě nepůjdou z navržené desky generovat výstupy.