česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Student si doma vyrábí integrované obvody. Nezkusíte to také?

DPS 4/2018 | Články
Autor: Redakce

Na webových stránkách IEEE Spectrum [1] byla publikována zpráva o 17letém studentovi, který si doma v garáži vyrábí integrované obvody. Zatímco moderní výroba těchto obvodů vyžaduje obrovské investice, zmíněný student to zvládá s použitím staršího, vyřazeného zařízení, které levně odkoupil a opravil.

Impulsem pro absolvování náročné cesty za poznáním výroby integrovaných obvodů byla jeho zvědavost − chtěl zjistit, co se v těch polovodičích a tranzistorech vlastně děje. Začal číst staré knihy, které popisují začátky výroby polovodičů, protože mu bylo jasné, že na výrobu podle současných postupů nebude mít dost peněz.

Student si doma vyrábí integrované obvody. Nezkusíte to také

Inspirován videem na YouTube [2], [3], kde Jeri Ellsworth ukazuje domácí výrobu tranzistorů, se rozhodl pro vlastní výrobu i on. Trvalo tři měsíce, než se mu podle tohoto videa podařilo tranzistor vyrobit. Teprve později pak mohl vyrobit svůj první integrovaný obvod s několika součástkami.

Mezi jeho základní výbavu patří vysokoteplotní pec, vakuová komora a elektronový mikroskop, který používá pro kontrolu výsledků svých pokusů. Nyní je jeho cílem vyrobit mikroprocesor Intel 4004 ze 70. let minulého století, který obsahuje dva tisíce tranzistorů při tehdejší 10μm technologii. Protože nemá k dispozici dostatečně čisté prostory, nebude se prý pouštět do obvodů pod 1 μm. Své počínání začal již před rokem blogovat, a tak se mu ozvali s radami i inženýři – veteráni, kteří začátky výroby integrovaných obvodů pamatují. Jistě se i u nás najdou pamětníci výroby polovodičů z té doby, kteří by mohli poradit. Nezkusí to někdo také?