česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

DC/DC se dotahuje na LDO. Jednoduchostí, rozměry i výdrží

DPS 4/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Pro názvy rodin synchronně snižujících DC/DC měničů v našem oboru žádná zvláštní pravidla neexistují, a pokud se již výrobce pro něco libozvučného rozhodne, nezbývá než to respektovat. Aby v Maximu vyjádřili potřebu dalšího snižování výkonové ztráty, fyzických rozměrů a třeba i rostoucí dlouhodobou spolehlivost, museli se rozhlédnout hodně vysoko.

Až do průmyslových výšin

O rodině DC/DC měničů Himalaya vhodných do průmyslových aplikací jsme na webových stránkách DPS psali již loni [1]. V březnu pak společnost Maxim představuje dvojici nebývale malých modulů MAXM17532 a MAXM15462 označovaných též jako uSLIC, tzn. „micro system-level IC“ [2]. Navzdory svým nepatrným rozměrům 2,6 × 3,0 × 1,5 mm pojmou vše, co jen budeme ve spínané náhradě lineárního stabilizátoru potřebovat, od samotného snižujícího regulátoru s vestavěnými FETy a jejich budiči na obou stranách napájení přes kompenzační a další podpůrné funkce až po integrovanou indukčnost. A možná trochu paradoxně nacházíme ve vnitřní struktuře ještě jednou blok LDO.

Obr. 1, 2, 3

O nedostatku místa na deskách plošných spojů netřeba dlouze diskutovat. Pokud mají být naše návrhy „inteligentní“, potřebujeme rostoucí odběry také něčím vykrýt a zbytečně se přitom nezahřívat. V náročných provozních podmínkách se nikdo neptá, jestli ustojíme nárazy nebo chvění, zda vyhovíme v otázkách EMI, jak jsme na tom s účinností a při jaké teplotě se teprve zastavíme. Nejsou to samozřejmé věci, ale odpovědnost v mnoha různých rovinách leží právě na našich bedrech. Věci můžeme řešit postaru, nebo si přiznat, že spínané zdroje již nemusí být synonymem pro vše, co je nejen velké, ale také to ruší a kromě toho se to ještě složitě zapojuje.

Dojem LDO neruší spínání

S moduly snižujících měničů uSLIC od Maximu místem rozhodně neplýtváme. Prvky MAXM17532 zvládají vstupní rozsah od 4 V až do 42 V a svůj výstup zatížitelný až 100 mA si nechají seřídit mezi 0,9 V a 5,5 V [3]. Spotřebou se pak v režimu shutdown dostáváme na typickou úroveň 1,2 μA. MAXM15462 z obr. 3 konečně odlišíme zejména posíleným výstupem až do 0,3 A [4].

Standardů popisujících přípustné emise nebo také mechanické záležitosti se nezalekneme ani v jednom z případů a za jistotu v rozpětí od –40 °C do +125 °C si při odběru 1000 kusů zaplatíme již od 2,35, resp. 2,53 dolaru. Pro ucelenou nabídku zdrojů Himalaya odkazujeme rovnou na webové stránky výrobce [5], kde nechybí ani vývojové desky.