česky english Vítejte, dnes je středa 24. červenec 2024

V měřidlech Keithley kličky nehledejte. Hovoří jasnou řečí

DPS 4/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Technika, kterou sami vyvíjíme a testujeme, bývá uvnitř složitá. Stejně jako precizní přístroje, s nimiž vše odměříme a dotáhneme až do zdárného konce. Od inženýrů se taktně očekává, že si v takovém případě poradí i s komplikovaným ovládáním. Ale ruku na srdce, opravdu potřebujeme trávit spoustu času studiem uživatelského manuálu nebo se spíše zaměříme na důležitější věci, tzn. své produkty a jejich rychlé uvedení na trh?

Příkladně snadné

Aby se ve společnosti Tektronix do druhých pouze nenaváželi, rozhodli se jít sami příkladem a v dubnu představili 6½místný stolní multimetr Keithley DMM6500 společně s nápadně se podobajícím systémem DAQ6510 vyhrazeným sběru dat a také jejich zápisu (Data Acquisition and Logging Multimeter System). Celkem patnáct různých měřicích funkcí, široké rozsahy, podporu většího počtu kanálů nebo odpovídající přesnost včetně citlivosti umocňuje právě jednoduše řešené 5palcové rozhraní (12,7 cm), kterého se bude při nastavování nebo zobrazování průběhů radost dotýkat [1].

V měřidlech Keithley kličky nehledejte. Hovoří jasnou řečí

S novými multimetry DMM6500 se na obr. 1 pustíme do světa kapacit, digitalizovaných průběhů napětí či proudu nebo též teploty zkoumané přes termočlánky, termistory či RTD. Časové průběhy včetně přechodových jevů zde zachytáváme 16bitovým převodníkem vzorkujícím s rychlostí 1 MS/s. Současné trendy nepřejí vysokým spotřebám, takže se s citlivostí logicky dostáváme až na 100 nV pro napětí, 10 pA v případě proudu nebo 1 μΩ za předpokladu měření odporu. Základní přesnost se pro DCV v kontextu jednoho roku vyšplhala na 25 ppm a zkrátka nepřijdou ani uživatelé oceňující delší kalibrační cykly. To se pak v průběhu 24 měsíců dostáváme na 30 ppm. Paměť DMM pojme až sedm milionů zápisů, zadní část přístroje další volitelné karty pro měření s deseti kanály či devíti v případě teploty a vedle standardních rozhraní LAN/LXI a USB-TMC se můžeme dovybavit rovněž GPIB, RS-232 či TSP-LINK [2].

Měřicí systém DAQ6510 se nám bude hodit ke svižnému nastavení testů na statisticky významném vzorku produktů, např. v souvislosti s analýzou poruch nebo řízením kvality. Dotykový panel i v tomto případě bez účasti počítače zjednoduší nastavení, provádění úkonů, monitorování a také analýzu vícekanálových systémů, které nyní všechny ovládneme z jediného displeje takovéto „ústředny“.

Po rozšíření zásuvnými moduly se navíc počet testovaných zařízení v rámci jednoho systému zvyšuje až na 80 a obsluha již nemusí dlouze čekat na ukončení celého testu, protože se o překročení limitů či rozsahů dozvídá okamžitě ze stavového panelu [3].

Výchozí cena systému DAQ6510 činí 1 750 dolarů, zatímco u DMM6500 se pohybujeme již od 1 140 dolarů. Modely vynikají svou samostatností, ale spolupráci s počítačem se při rychlém nastavení testů a následné vizualizaci dat z jednoho nebo i většího počtu zařízení rozhodně nebrání. Zvláště, když zde máme software KickStart ve verzi 2.0 zjednodušující znovu vše, co potřebuje uživatel o svém přístroji vědět. V návaznosti na obr. 2 nám souběžně poběží až osm aplikací, komunikujeme s multimetry, systémy sběru dat, napájecími zdroji či jednotkami SMU a od 15. července si za ostrou verzi se 60denní zkušební lhůtou zaplatíme i 249 dolarů [4], [5].