česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

XJTAG nabízí zdarma svůj plugin DFT Assistant pro různé návrhové programy

DPS 4/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Software DFT Assistant firmy XJTAG [1] podstatně zlepšuje možnosti návrhu desek plošných spojů s ohledem na testování a jeho odladění (Design For Testing – DFT). Tento plugin je k dispozici zdarma pro návrhové programy PADS a Xpedition (Mentor), Orcad (Cadance), Altium a CR-8000 (Zuken).

Desky plošných spojů bývají často velmi hustě osazené součástkami a přístup k vývodům některých součástek, např. BGA, je prakticky nemožný. JTAG [2] byl právě proto navržen už před lety tak, aby tento problém řešil − je tak nanejvýš vhodné na JTAG pamatovat hned na začátku návrhu. Nemožnost identifikovat problémy hned na začátku obvykle vyústí v opakovaný návrh desky, což výsledný projekt opozdí a prodraží. XJTAG DFT Assistant umožňuje při vývoji schematického zapojení potvrdit správný návrh v souladu s JTAG.

XJTAG nabízí zdarma svůj plugin DFT Assistant pro různé návrhové programy

XJTAG DFT Assistant má za úkol kontrolovat, zda je JTAG řetězec součástek správně zapojen a zakončen už ve fázi kreslení schematického zapojení, ještě před tím, než se navržená deska zadá do výroby.

XJTAG DFT Assistant sestává ze dvou hlavních částí: XJTAG Chain Checker a XJTAG Access Viewer.

XJTAG Chain Checker identifikuje společné chyby v řetězci součástek pokrytém JTAGem, jako jsou nesprávně propojené Test Access Ports (TAPs) − i jediná chyba v zapojení zabrání správné funkci celého snímaného řetězce.

XJTAG Chain Checker identifikuje chyby v zapojení a hlásí je vývojáři během vytváření schematického zapojení. Stejně tak jsou identifikovány nesprávně zapojené TAPs.

XJTAG Access Viewer znázorňuje ve schématu oblast, která umožňuje přístup k „boundary scan“, čímž umožňuje vývojáři průběžně vidět, které součástky metoda JTAG zrovna pokrývá i kde by měla být možnost testování rozšířena. Vývojář může individuálně označit sítě spojů (nets) jako „read, write, power/ground“ a ty sítě spojů, které na JTAG rozhraní nemají žádný přístup.

Zatímco je první prototyp desky ve výrobě, XJTAG DFT Assistant umožní vývojářům exportovat předběžný XJTAG projekt ze schématu do XJTAG vývojového softwaru, kde mohou být vyvinuty další testovací metody. Ty mohou být použity k testování skutečného hardwaru, jakmile je dostupný.

Software XJTAG DFT Assistant je pro všechny zmíněné programy ke stažení na webových stránkách společnosti XJTAG [2].

O JTAG boundry-scan a společnosti XJTAG

Boundry-scan (také JTAG nebo JTAG boundry-scan) je metoda testování osazených desek plošných spojů (IEEE Std. 1149.x), která vznikla začátkem devadesátých let minulého století. Její výhodou je, že nevyžaduje přístup k vývodům součástek ani testovací hroty. To je umožněno speciální testovací logikou, která je zabudovaná do mnohých dnešních integrovaných obvodů. Boundry-scan kontroluje, zda je každá kontrolovaná součástka na desce správně uložena a připájena. Součástky, které mají tuto možnost integrovanou, zahrnují velkou část složitějších integrovaných obvodů, protože jejich výrobci metodu JTAG podporují.

Společnost XJTAG je jedním z předních dodavatelů hardwaru a softwaru pro testování desek plošných spojů metodou JTAG boundary-scan.

POZNÁMKA: JTAG je také název další firmy, která se metodou testování boundry-scan zabývá [4].