česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

MSO5000: sedm přístrojů na šest způsobů a v jednom těle

DPS 2/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
1.jpg

Osciloskopy nepatří k produktům, které bychom pořizovali zase tak často. Jejich nákup si proto žádá pečlivou rozvahu a mnohdy i nemálo prostředků. Ale znáte to, jednou chybí čas a jindy zase peníze. Moderní technika naštěstí zná řešení.

Zrozeno k rozšiřování

Novou sérii osciloskopů MSO5000 s architekturou UltraVision II, jejíž jádro tvoří čipset Phoenix [1], ve společnosti Rigol Technologies představili v listopadu [2]. Jedná se celkem o šest modelů se šířkou pásma odstupňovanou od 70 MHz přes 100 a 200 MHz až po 0,35 GHz, spolu se čtyřmi analogovými kanály, přičemž u dvou nižších verzí lze ještě definovat poloviční počet vstupů. Systém pracuje se vzorkovací rychlostí v reálném čase do 8 GS/s, pamětí v maximální délce 200 milionů bodů a rychlostí až 500 000 wfms/s umožňující rychlé odhalení nepříliš častých jevů. Pro potřeby číslicové oblasti kromě toho dostáváme dalších šestnáct vstupů. To vše v cenovém rozpětí od 909 dolarů až po takřka rovné čtyři tisíce odpovídající nejvyšší verzi MSO5354, kterou také vidíme na obr. 1.

mereni-1
Obr. 1 Modely řady MSO5000 znamenají jednu společnou HW platformu a řadu klíčů, které ji postupně odemykají [3]

Výrobce sice mohl zvolit odlišné fyzické návrhy, místo toho ale vsadil na jedinou hardwarovou platformu pro veškeré konfigurace a zbytek již nechává na samotném uživateli, který si tak může v průběhu času rozšiřovat možnosti přístroje dle svého uvážení. Bude se to týkat navýšení šířky pásma, počtu analogových kanálů, analýzy logických obvodů či protokolů (RS232/UART, I²C, SPI, CAN, LIN, I²S, FlexRay, ...), velikosti paměti a třeba též generování průběhů. Potřebujeme pouze licenční kód, žádné balení a odesílání do servisního centra nebo další rekalibrace. Ze „dvoukanálového provedení“ se tak bez jakékoli změny modelu kdykoli stává plnohodnotný osciloskop se čtyřmi vstupy. Jindy stačí jen dokoupit software nebo například aktivní sondu pro logický analyzátor.

Více v jednom

Osciloskopy řady MSO5000 [3] ale nejsou „v sobě samy“. Společnost jim totiž budou tradičně dělat i další zařízení, jakkoli má označení „7v1“ ve skutečnosti spíše jen lahodit oku. Kromě základní funkce vykreslování v časové oblasti a výše nastíněných možností logického nebo též spektrálního analyzátoru, zkoumání protokolů či výroby signálu se dvěma kanály (AWG, až 25 MHz, max. 200 MS/s) se může líbit i jednoduchý voltmetr nebo čítač (kmitočet, perioda) s interní referencí + 48bitový „totalizer“, pod kterým si představíme počítadlo náběžných hran. A pokud by se jednou dotykový panel s úhlopříčkou devět palců přece jenom omrzel, ještě rádi využijeme rozhraní HDMI, myši a třeba i prohlížeče a vše ovládneme např. z chytrého telefonu. Hodit se může také standardní hardwarová podpora testování typu vyhovuje – nevyhovuje nebo volitelná analýza pro výkonové obvody v čele se spínanými zdroji, bez nutnosti jednotvárné ruční konfigurace, příp. výpočtu složitých vzorců.

mereni-2
Obr. 2 Nové přístroje ovládneme různými způsoby [3]

Odkazy:

[1] Do hvězdných výšin? Nové čipsety Rigol se zhlédly v souhvězdí Fénixe, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:43797/do-hvezdnych-vysin-nove-cipsety-rigol-se-zhledly-v-souhvezdi-fenixe

[2] Tisková zpráva, https://www.rigolna.com/news/2018/00003152/

[3] Řada osciloskopů MSO5000, https://www.rigolna.com/products/digital-oscilloscopes/MSO5000/

robenek@dps-az.cz