česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. duben 2024

Sto let stavebnice Merkur

DPS 6/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Nevím, jak je to dnes, ale v době klukovských let bylo mým snem mít stavebnici Merkur. Od chvíle, kdy jsem ji dostal, byla mojí zábavou i inspirací. Stavebnice s kovovými díly umožňovala sestavit nejrůznější objekty, ať už podle předloh, nebo vlastní fantazie. Nechyběly tam ani základní elektrické prvky, a tak se mohly moje výtvory otáčet či pohybovat. Základem mechanické části stavebnice byly úzké kovové pásky s mnoha otvory v pravidelných roztečích, které se daly pomocí šroubků a matiček vzájemně spojit. Tak se daly vytvořit kostry domů, jeřábů, mostů či nákladních aut, které se ještě mohly doplnit o různě veliká kolečka, osy, kličky, případně i elektrický motorek na baterii. Fantazii se při sestavování meze nekladly, jedinou praktickou překážkou byl počet dostupných dílů, a tak nezůstalo jenom u jedné stavebnice.

merkur

Koncept stavebnice Merkur vzniknul v Polici nad Metují kolem roku 1920, tehdy ještě pod názvem Inventor. Jednotlivé kovové díly se v této stavebnici vzájemně spojily zaháčkováním výstupků jednoho dílu do otvorů druhého. Od roku 1925 se název stavebnice změnil na Merkur a k propojení kovových částí se začaly používat šroubky a matičky.

Jedna stavebnice může jen těžko nabídnout všechny potřebné díly k realizaci zamýšleného projektu, a tak přišly na svět tematicky zaměřené stavebnice označené číselnými řadami, kterých až do začátku 40. let minulého století bylo celkem 7. Jednou ze stavebnic byla i stavebnice elektrická (Merkur Elektrus), která obsahovala řadu základních elektrických součástek. Stavebnice Merkur se stala velmi úspěšnou a oblíbenou, a tak byla ještě doplněna o sadu vláčků, která zahrnovala rychlíkovou lokomotivu s tendrem a osobní i nákladní vagony.

Přes různé problémy a změny ve válečné, poválečné i polistopadové době se podařilo výrobu stavebnic Merkur zachovat a navíc jejich prodej rozšířit o export. Francouzská firma Meccano, která rovněž vyrábí kovové stavebnice, se snažila svého největšího konkurenta před lety koupit. Naštěstí ale marně, a tak Merkur zůstává i nadále ryze českou hračkou.

Pokud se chce někdo o historii stavebnice Merkur dozvědět více, není lepšího místa pro získání informací než její muzeum v Polici nad Metují (www.merkurpolice.cz).