česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

Špičkové nástroje značky AXIS

DPS 6/2020 | Články
Autor: Ing. Adam Bravený, INTERCONTI

Již řadu let se na českém trhu úspěšně pohybuje značka AXIS zajišťující výrobu a distribuci vysoce kvalitních nástrojů nejen pro výrobce elektroniky.

Do jejího portfolia patří především frézy a vrtáky malých průměrů používané při výrobě a dělení desek plošných spojů, ale také další mikrofrézy či vrtáky pro obrábění kovů, plastů, pryskyřic či jiných pevných směsí pro aplikace v leteckém, polovodičovém a hodinářském průmyslu, dentálních laboratořích, zlatnictvích či zámečnictvích.

Mezi důkazy, že jde opravdu o technologicky pokročilého výrobce se silným oddělením vývoje, patří například mikrovrták o jmenovitém průměru jednotek setin milimetru (přesněji 0,015 mm) nebo extrémně dlouhé duté vrtáky s vnitřním chlazením. V nabídce jsou všechny běžně dostupné typy povrchových úprav od leštěných nástrojů po DLC, PVD či CVD (diamantové) povlakování. AXIS má nyní celý tým věnující se čím dál populárnějšímu diamantovému povlakování.

AXIS

V nabídce nástrojů nechybí žádná fréza či vrták, který by výrobce elektroniky mohl potřebovat. Zjednodušeně lze nástroje rozdělit na skupinu vrtáků a skupinu fréz. Nabídka vrtáků zahrnuje nástroje pro materiály s vysokým Tg (> 170 °C), materiály Rogers, komponenty BGA.

Mezi nejpoužívanější typy geometrie frézy patří: pravotočivá (right-hand, RH) pravořezná (right-cut, RC) fréza, v případě pravotočivého vřetena a odsávání shora. Pro ostatní případy existují i kombinace levotočivých (left-hand, LH) a levořezných (left-cut, LC) nástrojů. Rozsah jmenovitých průměrů je běžně od 0,25 do 3,175 mm a délka břitu od 2 do 10,5 mm. Průměr stopky je standardně 3,175 mm.

Na přání zákazníka je možné vyrobit téměř jakékoliv rozměry a kombinace. Kromě těchto běžných fréz má AXIS v nabídce například jednobřité, dokončovací, gravírovací, V-drážkovací frézy, frézy s vrtací špičkou.