česky english Vítejte, dnes je pondělí 24. červen 2024

Trojí alarm probudí i mrtvého. Se zkoušečkami FLIR jich ale nemusí přibývat

DPS 6/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Je opravdu nutné, aby ke chvění a třesu docházelo teprve tehdy, dotkne-li se někdo vedení pod napětím? Co kdyby nás elektronika na možné riziko upozornila vibracemi ještě předtím, než může k úrazu elektrickým proudem vůbec dojít? Ve společnosti FLIR Systems říkají ano, nicméně dodávají, že taková výstraha bude v případě nové bezdotykové zkoušečky napětí se svítilnou stále doplňována tradiční podobou „alarmu“ sázejícího rovněž na světlo a zvuk.

Nepadá. Ale může

Vlastní bezkontaktní model napěťového detektoru VP50-2 známý výrobce termokamer představil již letos v květnu [1]. Drobné zařízení, které svou funkci nemusí nutně sdílet např. s klešťovým multimetrem, pomůže při vyhledávání závad nebo kontrolách elektroinstalace přímo v terénu. Ověřuje přítomnost střídavého napětí na přístupných vodivých částech, ale také navzdory izolaci. Míří do rozvodných skříní, zásuvek i vypínačů a neztratí se ani při mapování dílčích obvodů.

Trojí alarm probudí i mrtvého. Se zkoušečkami FLIR jich ale nemusí přibývat

Díky akustickému upozornění, vícebarevné signalizaci se dvěma samostatnými indikátory LED (stav přístroje + výstraha) nebo již zmiňovaným vibracím dokáže odolná zkoušečka VP50-2 s krytím IP 54 spolehlivě „promlouvat“ i za nepříznivých okolních podmínek, např. v hlučném prostředí. Výrobce kromě toho své zařízení navrhuje tak, aby mohlo bezpečně pracovat po mnoho let. Samo od sebe se sice nikam neskutálí, ale pokud by přesto někdy spadlo, mohou jej od betonové podlahy dělit klidně i tři metry. Výchozí model je určený pro země, které u zásuvek využívají 100−120V rozvody. Do našich končin proto zvolte variantu s označením VP52-2 nabízející jinak stejné vlastnosti. Cena zařízení kategorie CAT IV 1000 V se nemění a zůstává na 35 dolarech.

Citlivě znamená již od 24 V

Zkoušečka umožňuje v zapnutém stavu přepínat mezi nízkou a vysokou citlivostí snímače a vedle samostatně ovládané svítilny si na protilehlé straně rovněž poradila s nasvícením prostoru vyhrazeného napěťovému senzoru. Po aktivaci hlavní svítilny již ale detektor nebude pracovat. V normálním režimu s nízkou citlivostí výrobce stanovuje minimální střídavé budicí napětí o velikosti 90 V, pro naše podmínky pak o dalších sto voltů více (VP52-2). V opačném případě však bude možné klesnout z 1 000 V až na 24 V (45−65 Hz).

Systém pracuje v rozmezí teplot od –10 °C až do +50 °C. Měří 159 × 26 × 29 mm a včetně dvou baterií typu AAA váží necelých 60 gramů. Při vypnuté svítilně FLIR slibuje nepřetržitý provoz po dobu pěti hodin. Funkce APO vypíná přístroj po třech minutách nečinnosti, zatímco u svítilny se doba dále prodlužuje až na desetinásobek. Indikace slabé baterie je samozřejmostí.