česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Nejlepší univerzity v oboru elektrotechniky

DPS 5/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Před pěti lety jsme v tomto časopise uveřejnili žebříček nejlepších evropských i světových univerzit zaměřených na elektrotechniku [1], který vypracoval server QS – Top Universities [2]. Podívejme se, co se od té doby změnilo a jaká je situace dnes.

Webový server QS každoročně vypracovává přehled nejlepších univerzit [3], a to jak celosvětově, tak ve vybraných částech světa či zemích. Jednotlivé univerzity nehodnotí jen jako celek, ale také podle jejich odborného zaměření. Nejedná se přitom o pouhý přehled škol, ale je zde uvedena řada údajů, které pomáhají zájemcům o studium usnadnit výběr vhodné univerzity radami i podrobnějšími informacemi o daných školách, včetně požadavků na získání studentských víz. Hodnocení univerzit se provádí podle předem stanovených kritérií [4]. Pochopitelně, že porovnávání jednotlivých univerzit podle těchto pravidel je do jisté míry subjektivní, nicméně pro výběr té správné je jistě užitečným pomocníkem. QS není jediným zdrojem hodnocení univerzit, ale zdá se, že nejlépe vychází vstříc potřebám budoucích studentů.

Přehled zahrnuje tisíc nejlepších světových univerzit z celkového počtu pět a půl tisíce. V žebříčku nechybí ani dvě české technické univerzity − ČVUT v Praze a VUT v Brně. Zajímavé je sledovat univerzity v Asii, kde se již 26 z nich umístilo v první stovce. Naproti tomu americké univerzity, navzdory svému stabilnímu zařazení mezi ty úspěšné, zaznamenávají pokles v pořadí, když z celkového počtu 153 si jich 112 pohoršilo. Nejlepší hodnocení všech dob zaznamenal MIT (Massachusetts Institute of Technology), který již devátý rok po sobě získal titul nejlepší univerzity světa, a to všeobecně i v oboru elektrotechniky.

Obr. 1 Kampus (jpg)

Nejlepší univerzity v oboru elektrotechniky pro rok 2021:

  • MIT − Massachusetts Institute of Technology, USA
  • Stanford University, USA
  • University of Cambridge, Velká Británie
  • ETH Zurich − Swiss Federal Institute of Technology, Švýcarsko
  • NTU − Nanyang Technological University, Singapur
  • University of Oxford, Velká Británie
  • UCB − University of California, Berkeley, USA
  • Imperial College London, Velká Británie
  • NUS − National University of Singapore, Singapur
  • Tsinghua University, Čína

V první desítce je po třech univerzitách z USA a Velké Británie, dvě ze Singapuru a po jedné ze Švýcarska a Číny. Dlouhodobé zastoupení hned dvou singapurských univerzit na špici tohoto žebříčku je vzhledem k velikosti tohoto ostrovního státu obdivuhodné.

V porovnání s rokem 2016 je jedinou výraznější změnou v první desítce zařazení čínské univerzity Tsinghua University na úkor Harvardu a několik drobných změn v pořadí některých univerzit.

Kromě globálního žebříčku nabízí QS i přehledy zaměřené na určité regiony či země. V tomto roce to je Afrika, Austrálie, Kanada, Německo, Francie, Skotsko, Londýn a Paříž.

MIT stále na špici

Dlouholetý vítěz mezi nejlepšími univerzitami, Massachusetts Institute of Technology – MIT, sídlí ve městě Cambridge nedaleko Bostonu. Zde je dobré připomenout, že její absolventi přispěli výraznou měrou k rozvoji počítačové techniky, když v 80. letech minulého století, ještě před vznikem známého Silicon Valley, založili v Bostonu a jeho okolí řadu technologických firem. MIT je mezi univerzitami známý i tím, že má nižší poměr počtu studentů k počtu fakult, což umožňuje individuálnější přístup ke studentům [5].

Jedním ze zajímavých produktů vyvinutých v poslední době na této univerzitě je obličejová maska, která je schopná u toho, kdo jí nosí, do 90 minut detekovat Covid-19. V masce jsou zabudovány miniaturní jednorázové senzory, které lze upravit i pro detekci jiných virů. Tyto senzory byly vyvinuty již dříve pro diagnostiku virů typu Ebola nebo Zika. Jsou založeny na syntetické biologii, přičemž buňky jsou vysoušeny mrazem. Trvanlivost takto upravených senzorů je až několik měsíců. Senzory mohou být použity nejen na masce, ale i na oblečení, například na pracovních pláštích, čímž umožní monitorovat stav zdravotníků vystavených riziku nákazy. Senzory mohou být aktivovány svým nositelem ve chvíli, kdy dochází k nebezpečí nákazy. Z důvodu ochrany soukromí jsou výsledky zobrazovány uvnitř masky. Podrobnější informace o masce i senzorech jsou uvedeny na webových stránkách univerzity [6].

Odkazy:

[1] www.dps-az.cz/zajimavosti/id:47716/kde-ve-svete-studovatobor-elektro-elektronika-

[2] www.topuniversities.com

[3] www.topuniversities.com/university-rankings/worlduniversity-rankings/2021

[4] www.topuniversities.com/qs-world-university-rankings/methodology

[5] https://web.mit.edu/about/

[6] https://news.mit.edu/2021/face-mask-covid-19-detection-0628