česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Panasonic: větší výkony a méně ztrát s novými hybridními kapacitami ZU

DPS 5/2021 | Články
Autor: CODICO

Panasonic Industry představuje novou řadu ZU elektrolytických polymerových hybridních kondenzátorů s pozoruhodnými teplotními vlastnostmi a také odolností proti zvlnění (ripple current), které se uplatní ve spoustě mimořádně náročných aplikací.

panasonic 1 (jpg)

U kapacit určených v automobilech pro systémy nové generace, ale také v případě telekomunikací, zdrojů napájení nebo průmyslových zařízení se očekává, že dokonale vyhoví požadavkům z hlediska účinnosti, odolnosti, ale i výkonu. Z tohoto pohledu budou nejnovější polymerové hybridní kondenzátory série ZU od Panasonic Industry významným posunem, pokud jde o v současné době populární řadu ZS.

„U této verze jsme se soustředili především na snižování výkonových ztrát,“ vysvětluje Yusuke Nagata z Panasonic Industry Europe. „Řada ZU si poradí se zvlněním až o 53 % lépe než její předchůdce. V případě rozměrů 10 × 12,5 mm a napětí 25 VDC dosahujeme 5 ARMS, pro 10 × 16,5 mm při teplotě +125 °C pak 5,8 ARMS.“ Zmíněné hodnoty patří aktuálně k tomu nejlepšímu, co trh nabízí. Umožní miniaturizovat návrh a také omezit náklady tím, že snižujeme počet součástek. Vedle zlepšení souvisejících s parazitními proudy řada ZU dále vyniká výdrží 4 000 hodin při teplotě +135, resp. +125 °C.

Kondenzátory série ZU jsou aktuálně k dispozici pro napětí 25 až 63 VDC a s kapacitami 100 až 560 μF. Uplatní se všude tam, kde bude vedle kapacity hrát roli též odolnost vůči vysokým teplotám. Především se bude jednat o spoustu 48V aplikací v automobilovém průmyslu typu ISG (Integrated Starter Generator), DC/DC systémů, olejových čerpadel, vodních čerpadel nebo ventilátorů a jejich motorů. Z inovací nesmíme samozřejmě zapomenout ani na shodu s požadavky AEC-Q200 a možnost volby provedení s odolností vůči vibracím právě do takových náročných podmínek.

„Součástky, které v automobilovém průmyslu svému účelu bezchybně slouží za různých podmínek, jsou často skvělou volbou i pro jiné aplikace,“ zdůrazňuje Yusuke Nagata. A to je pravda. Když se podíváme na vhodnou kapacitu pro napájecí zdroje, střídače nebo usměrňovače, průmyslové motory a jejich invertory nebo moderní komunikační zařízení, řada ZU rozhodně stojí za bližší seznámení. Pokud ale vaše aplikace vyžaduje menší rozměry, obzvláště pak výšku, může být řešením i nová série ZT od Panasonicu.

panasonic tabulka (jpg)

Panasonic Industry zapracoval na vlastnostech oblíbené řady hybridních kondenzátorů ZC a přichází nyní s novou sérií ZT, která vyniká mimořádnou výdrží a také robustností vyžadovanou bezpočtem náročných aplikací. 4 000 hodin při +125 °C (8 000 h pro +115 °C nebo 16 000 h v případě +105 °C) pak společně s vysokou odolností proti zvlnění a kompaktními rozměry činí z řady ZT skvělou volbu pro docela náročné, moderní průmyslové či automobilové systémy nebo napájecí zdroje.

Nová řada kondenzátorů Panasonic dostupná pro jmenovitá napětí od 25 do 63 VDC a s výrazným navýšením (75 až 118 %), pokud jde o zvlnění, zatímco si stále udržuje kompaktní provedení o velikosti 8 × 10,2 a 10 × 10,2 mm, rovněž vyhoví přísným požadavkům z pohledu AEC-Q200.

Yusuke Nagata, vedoucí divize kapacit v Panasonic Industry, shrnuje významné oblasti možného využití v reálném světě: „Součástky, vedle mnoha dalšího, spolehlivě vyhovují potřebám střídačů, měničů, robotických systémů, usměrňovačů a zvláště pak aplikací pod kapotou automobilů, kde bývá prostředí obzvlášť náročné a také horké.“ V této souvislosti je dobré vědět, že Panasonic Industry rovněž nabízí verze svých hybridních kapacit s odolností vůči vibracím, které zvládnou otřesy až 30 G, což evidentně překračuje standardní tolerance 10 G.

Ve specifikacích jsme zmiňovali jmenovité zvlnění (ripple current) při dané teplotě a také zaručovanou životnost za takových podmínek. V závislosti na okolní teplotě a době jejímu vystavení však mohou hybridní kondenzátory od Panasonic Industry vydržet i vyšší proudy. Dejte nám vědět o svých požadavcích, ideálně i profilech a společně najdeme nejlepší možné technické, ale i obchodní řešení.

panasonic 2 (jpg)