česky english Vítejte, dnes je středa 24. červenec 2024

Nejlepší termokamera je ta, kterou máte zrovna při sobě

DPS 5/2021 | Články
Autor: Conrad Electronic Česká republika

Kamera o hmotnosti 25 kg, jen o něco málo lehčí osciloskop a patnáctikilový stativ. K tomu si dále připočtěte generátor 220 V, desetilitrovou nádobu s tekutým dusíkem a třeba i Polaroid, který už vážil „pouze“ šest kilogramů.

I tak mohla koncem šedesátých let minulého století vypadat dnes už jen těžko představitelná výbava technika při práci s termovizí. Zvláště když současná zařízení, na rozdíl od prehistorického modelu 661, váží jako příslušenství k chytrému telefonu jen desítky gramů. Pokud již nejsou přímo jeho součástí.

Termokamera 1  (jpg)

Malá a bezdrátová. Jako telefon

Mezi termokamerami nejrůznějších typů si dnes můžete dlouze vybírat. Nemáme nic proti nákladné profesionální technice, ale ruku na srdce – k čemu je vám nejlepší zařízení pod sluncem, když je zrovna nemáte u sebe? Při běžné práci a obvyklé kontrole si mnohdy vystačíte s výrazně levnějšími přístroji, které se navíc pohodlně vejdou třeba do kapsy. Možná ale nechcete činit kompromisy, pokud jde o infračervené snímače integrované buď přímo v telefonu, nebo dodávané jako jejich doplněk. V tom případě sáhněte po plnohodnotném zařízení s vlastním dotykovým panelem, např. po značkových multispektrálních termokamerách FLIR řady Cx.

Smartphone nebo třeba tablet zde určitě nejsou podmínkou. Pokud se však u drobné kamery rozhodnete aktivně využívat přítomných bezdrátových rozhraní Wi-Fi či Bluetooth®, otevře se vám najednou cesta až do cloudu, kde pořízené snímky rovnou odesíláte, třídíte a samozřejmě i zálohujete. Výsledky své činnosti navíc můžete okamžitě sdílet nejen s kolegy, ale také s klienty. Rovněž zde vytvoříte profesionální výstupy dokumentující vzniklé potíže a požadované opravy.

C5 něco vydrží

Sympaticky malou termokameru C5 ve zcela černém provedení bez jakýchkoli „výstřelků“ posadíte na stativ a během přenášení si ještě pomůžete i s přibaleným poutkem. Ve většině případů ale zařízení nesoucí logo FLIR stejně skončí někde v kapse, pro kterou je jako dělané. Kvůli jeho vlastní bezpečnosti to však určitě nebude.

Robustní přístroj má totiž po celém povrchu pevnou gumovou ochranu, takže se nemusí bát drsnějšího zacházení, a dokonce ani pádu na zem. Výrobce se rovněž chlubí krytím IP54 a schopností pracovat v prostředí s teplotami okolí již od –10 °C. Za tmy nebo v jinak zhoršených podmínkách zase oceníte vestavěnou svítilnu s dostatečně silným jasem a plynulými přechody mezi oběma provozními stavy. Pro někoho možná detail, ale určitě efektní.

Stvořeno k dotekům

Díky zapuštěné obrazovce pohotově reagující na vaše povely není zapotřebí hromady dalších tlačítek. Mechanické ovládací prvky u termokamery C5 ve skutečnosti naleznete pouze dva. První slouží k zapnutí nebo vypnutí zařízení a další, podlouhlé a mírně vystupující nad povrch měřicího přístroje, zase k pořizování snímků. Zvláště u prvně jmenovaného tlačítka pak musíte při stisku vyvinout o něco větší sílu. Neúmyslné zapnutí kapesní techniky proto jen tak nehrozí.

Nenechte se ale zmást, samotný zobrazovací panel se schopností automatického překlápění má úhlopříčku jen 3,5 palce. Opticky však bude dále rozšířen o plochu se třemi podsvícenými dotykovými tlačítky, podobně jako u telefonů. Trojice ovládacích prvků zde okamžitě aktivuje živý náhled, umožňuje vstup do galerie a řeší též rozsáhlé nastavení systému. Zbývá už jen zmínit konektor USB-C umístěný na levém boku měřicího zařízení a také poněkud vyčnívající objektiv bez vlastní krytky s oběma snímači. Termokamera FLIR se proto může při odložení na stůl i naklánět, nicméně její těžiště vždy zajistí spolehlivý návrat zpět do vodorovné polohy. Při manipulaci v rukou si však budete muset vhodné místo k držení teprve sami najít.

Termokamera 2 a 3  (jpg)

Švédsky, ale i česky

Nabídka měřicí techniky od společnosti FLIR Systems, která zkušenosti v oboru sbírá již od roku 1978, je skutečně široká. Ani to ale známého severského výrobce neopravňuje, aby na hloubku svého záběru pokaždé upozorňoval i rozměry samotných přístrojů. Právě naopak. V řadě případů se totiž hodí spíše kompaktní provedení termokamery, která nyní může svého majitele doprovázet za všech okolností a úplně všude. Třeba i do mnohem teplejších krajin či míst.

Model C5 však boduje i díky jednoduchému způsobu ovládání a také srozumitelnému návodu, který v případě pochybností vše názorně vysvětluje. Hezky česky. Mezi více než dvaceti jazyky, kterými zařízení promlouvá, totiž najdeme i naši mateřštinu (Slovensko musí bohužel prominout). S háčky a čárkami dále po uložení obrázků rovněž zapíšete své doplňující poznámky.

Mezi hlavní rysy patří obrysy

Velikost dotykového panelu pro smysluplnou práci s kapesním zařízením C5 naprosto postačuje. Systém reaguje svižně, průběžně spouštěné kalibrace nemají potřebu příliš zdržovat a všechny důležité informace se navíc k uživateli přehledně dostanou i na přímém slunci. V místnosti si pak díky posuvníku stačí pouze snížit jas tak, aby velká obrazovka nijak neoslňovala.

K nabídce spojené s režimem snímku, nástroji pro měření, paletami barev či teplotní stupnicí, automatickou nebo i ruční, přistupujete vždy přes tlačítko v pravém dolním rohu. Prolnutí infračervených záběrů s obrázky pořízenými klasickou kamerou je v režimu s chráněnou technologií MSX (Multi-Spectral Dynamic Imaging) skutečně návykové. Termokamery by se bez této užitečné funkce pro zvýraznění obrysů snad neměly ani prodávat. FLIR každopádně umí oba módy vzájemně oddělit, příp. je dále chytře sloučit jako obraz v obraze. Digitální kameru s rozlišením 5 MPx lze pochopitelně i vypnout. Pokud se ale zrovna nenacházíte v místech se zákazem vstupu nepovolaných osob, byla by to velká škoda.

Nejen výsledky, ale též dojem

Pocit luxusu je určitě na místě, vždyť FLIR si uživatele hýčká již od prvního rozbalení nové termokamery. Obsluha bude česky oslovena stručným návodem, dostává na křídovém kartonu certifikát o provedené kalibraci a nechybí zde ani licenční klíč umožňující vyzkoušet si po dobu tří měsíců software Thermal Studio. Z fotografie se navíc usmívá sám generální ředitel vybízející všechny techniky ke zpětné vazbě přímo na svůj e-mail. Ne, takhle Švédové vážně nežertují.

V ukázkové krabičce hodné prémiového telefonu vedle poutka dále najdete i praktické pouzdro s jemným polstrováním, které odolná kapesní kamera C5 s příkladným dílenským zpracováním určitě nepotřebuje. V náročném provozu se ale může hodit, a to i díky několika možnostem uchycení. Vestavěnému akumulátoru pak doplňujete energii přiloženým USB kabelem třeba ze své nabíječky mobilního zařízení. Škoda jen, že systém pro tyto účely postrádá jakoukoli notifikační diodu. Dokonce ani při běžném provozu nemáte trvale k dispozici informace o zbývající kapacitě baterie. Klepnutím kdekoli na ploše sice krátce zobrazíte výmluvnou ikonku monočlánku, ovšem k číselnému vyjádření se dostanete až v rozevírací nabídce. Alespoň že nám údaje v procentech trvale nebrání ve výhledu, na rozdíl od nepřetržitě zobrazovaného loga FLIR.

Prozkoumat, zdokumentovat a sdílet

Měření teploty patří k naprosto základním úlohám bez ohledu na to, zda právě zkoumáte jedno jediné místo nebo si při měření v infračervené oblasti pomůžete s maticí čítající hned 160 × 120 bodů, tedy s více než devatenácti tisíci pixely. Podobně jako v případě robustní termokamery FLIR C5 vybavené též i zoomem, která vše dále zhodnocuje souběžnou činností ve viditelné části spektra. Výrobce zde slibuje teplotní rozsah od –20 °C až do +400 °C, výhled FOV 54° × 42° a přesnost ±3 °C, resp. ±3 %. K dispozici má rovněž nižší model C3-X, který se verzi „cé pět“ v mnohém podobá. Zachytí však o něco méně detailů.

Zlé jazyky tvrdí, že zařízení FLIR vyráběné v estonském Tallinu dokáže vnímat svět okolo sebe jen v „polárně ledových“ barvách. Termokamera C5 vás ale díky šesti různým paletám rychle vyvede z omylu a ještě přitom usnadní analýzu každého snímku. Zařazuje do širších souvislostí a nabídne pohledy, na které již nebyl náš zrak projektován. Říká se, že co oko nevidí, to srdce nebolí. Pokud však podceníme první varovné signály vysílané někde v infračervené oblasti, může se i zdánlivá maličkost jednou vymknout kontrole. V práci, ale také v soukromém životě. A přesně to je i důvod, proč nosíme po kapsách termokameru a nebojíme se ji vytáhnout při každé vhodné příležitosti.