česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

K měření výkonu je zapotřebí proud. Ne však zdroje navíc

DPS 5/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Zkoumání velikosti protékajícího proudu mívá nejrůznější podoby. Získané informace pak využijeme buď přímo, nebo ve spojitosti s další měřicí technikou, např. analyzátory výkonu. Každé rozumné zjednodušení, které si během práce můžeme dovolit, se přitom počítá.

obr. 1  (jpg)

Zdroji se neplýtvá

Přesně to je i případ zásuvného modulu s číselným označením 760903, který ve firmě Yokogawa Test & Measurement rovněž nazývají „Current Sensor Element“. Výrobce jej navrhl pro potřeby svého precizního analyzátoru výkonu WT5000 zachyceného na obr. 1 a představil letos na jaře [1]. Rozšiřující blok z obr. 2 má přitom zahrnovat řadu nových funkcí, s nimiž bude zapojení a také používání vnějších proudových snímačů zase o něco jednodušší.

Typická oblast, ve které se nyní pohybujeme, zahrnuje vývoj vozidel poháněných elektřinou, jejich nabíjení a samozřejmě i systémy, které potřebnou energii dokážou vytěžit ze slunce, větru a dalších „volně dostupných“ zdrojů. Zde všude bude totiž zapotřebí měřit výkonovou spotřebu a hodnotit dosahovanou účinnost – ať již ve fázi samotného návrhu, nebo také během finálních testů. Tím se ovšem znovu dostáváme k externě provozovaným čidlům proudu, které zde musí umět převádět obrovské průtoky na dostatečně nízké úrovně, takže se již dokážeme rovnou připojit ke vstupu přesného wattmetru. Takové senzory se však při měření zpravidla neobejdou bez dalšího zdroje energie. Lze se tomu ale vyhnout.

Pouze snímač a kabel

Nový prvek 760903 umožňující ve spojení s vnějšími čidly, třeba jako na obr. 3, pohodlné měření velkých proudových odběrů, nyní doplňuje produktovou řadu zahrnující modely číslo 760901 (maximálně 30 A) a také 760902 (zde až do 5 A). Na svém vstupu je bude pokaždé očekávat analyzátor výkonu WT5000 [2], který se může při měření pochlubit základní přesností ±0,03 %. Ve společnosti Yokogawa precizní zařízení představili již v roce 2018 a čtenáři jej mohou znát např. z [3].

obr. 2 a 3 (jpg)

Díky již přítomnému internímu zdroji stejnosměrného napájení mají proto vnější snímače k dispozici vše potřebné a jejich obsluha tak může s proudovými čidly CT od stejného výrobce jednoduše počítat až s 2 000 ARMS. Vyžadována je ovšem verze firmwaru 3.01 nebo vyšší. K dispozici zde rovněž máme speciální kabely v délce tří, pěti nebo až deseti metrů umožňující velmi přesná měření navzdory náročným podmínkám okolí a výskytu rušení. K dalšímu zpřesnění výsledků pak dochází díky funkci analyzátoru pro korekci fázového posunu mezi vstupy a výstupy senzoru.

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://tmi.yokogawa.com/news/pressreleases/2021/yokogawa-test-measurement-releases-highaccuracy-current-sensor-element-for-use-with-the-wt5000/

[2] Analyzátor výkonu WT5000, https://tmi.yokogawa.com/solutions/products/power-analyzers/wt5000/

[3] I vlajkové lodi mají nástupce. S WT5000 analyzujeme výkon ještě lépe, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:57015/ivlajkove-lodi-maji-nastupce-s-wt5000-analyzujeme-vykonjeste-lepe