česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Na dva ptáky s jedním kamenem. Nebo desetikilovým zdrojem

DPS 1/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Laboratorní zdroje napájení s námi byly, jsou a podle všeho ještě hodně dlouho i budou. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by se na zavedené praxi mělo něco měnit. Pokud již ale k nějakým změnám dochází, bude to spíše v nabídce samotných přístrojů. Třeba jako u nových modelů od společnosti GW Instek z loňského září [1]. Některé rozšiřující funkce měřicí a testovací techniky stačily už zdomácnět a další to možná brzy čeká.

Jedna rána stačí

Spojování základních funkcí několika různých zařízení je vždy velkou otázkou. Bude přitom záležet na tom, co vše od vzniklé „fúze“ očekáváte a jakých kompromisů se musel ještě před vámi dopustit sám výrobce. V případě programovatelných (regulovatelných) zdrojů napájení se stejnosměrným výstupem GPP-3060 a GPP-6030 od GW Instek je každopádně dobré vědět, že inspiraci hledaly (a také našly) u svého nejbližšího „příbuzného“, tedy mezi elektronickými zátěžemi.

Vzhledem k tomu, že je výrobce vybavuje celkem třemi kanály, lze první dva z nich využívat právě ve zmíněném kombinovaném režimu Power Supply / Load. Souběžně a bez nutnosti další techniky, třeba i pro dvě různé zátěže a alespoň při jednoduchém základním nabíjení nebo zase vybíjení baterií či ověřování zatěžovacích charakteristik. Tedy něco jako naše „dvě mouchy jednou ranou“, i když GW Instek zde mluví spíše o větších tvorech s křídly. Funkce elektronické zátěže nám tak či tak umožňuje pracovat s konstantním proudem CC, napětím CV a také odporem CR – zde až do jednoho kiloohmu. Vedle společných 50,00 W pak systém zátěže poplatně konkrétnímu modelu zdroje zpracuje až 62,00 V nebo 6,200 A.

mereni-1 (jpg)
Obr. 1 Nové laboratorní zdroje od GW Instek jsou nabité funkcemi. Některé z nich si přitom vypůjčily od elektronické zátěže [1]

mereni-3 (jpg)
Obr. 3 Rozhraní RS-232, USB, LAN či Ext I/O patří u modelů GPP-3060 / 6030 ke standardu. Hluk je poté u ventilátoru účinně potlačován díky inteligentnímu řízení teploty [2]

Bere, ale i dává

Tím se již ale postupně dostáváme ke stěžejním vlastnostem zbrusu nových laboratorních zdrojů GPP-3060 a GPP-6030, které výrobce řeší jako lineární. Vzhledem k tomu, že požadavky na velikosti napětí a proudů den za dnem rostou, nesmí maximální dostupný výkon v žádném případě zaostávat. Konkrétně zde půjde o 385 wattů a třeba i kombinace 120 V / 3 A, 60 V / 6 A nebo též 30 V / 12 A, budeme-li již uvažovat sériová či paralelní spojení dvou výstupů.

V základu pak první verze nabídne dvakrát 0–30 V a 0–6 A, zatímco druhá varianta sází spíše na dvojnásobný napěťový rozsah a tomu odpovídající poloviční proudovou zatížitelnost.

V tabulce pro CH3 můžete ještě dále pokaždé počítat s výstupy 1,8 / 2,5 / 3,3 / 5 V, ±5 % a maximálním odběrem 5 A, který v případě portu USB následně klesá na 3 A.

S důrazem na hardware

Výrobce u svých novinek vybavených TFT LCD panelem s úhlopříčkou 4,3 palce hodlá zaujmout i na několika dalších frontách. Kupříkladu rychlostí, čistotou a také vyšším rozlišením výstupu. V průběhu nastavování lze proto uvažovat rozlišení 1 mV a 0,1 mA, zatímco při čtení údajů pak 0,1 mV a 0,1 mA. Zvlnění by zde nemělo překročit 1 mVrms či 2 mArms, a pokud jde o dobu zotavení, tabulky uvádí méně než 100 μs, což oceníme právě při testech baterií.

mereni-2 (jpg)
Obr. 2 Pro účely zobrazování výrobce používá displej s úhlopříčkou 4,3 palce, který zde konkrétně dokumentuje funkci Output Delay [2]

Za zmínku stojí též schopnost automatického „prodrátování“ kombinovaných výstupů s funkcí Tracking bez nutnosti cokoli z vnějšku propojovat, čímž dostáváme ještě stabilnější sériová či paralelní spojení. A ještě něco k mechanizmu HW ochran. GW Instek počítá s OVP, OCP nebo též OTP a na rozdíl od jiných výrobců, kteří spoléhají spíše na software, zde nabídne i rychlejší odezvu. Jakmile tedy napětí na DUT překročí definovanou mez OVP, dokáže výstup svižně zareagovat již z principu.

robenek@dps-az.cz