česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Ve schopnosti naslouchat svému okolí jdou kamery FLIR Si124 příkladem

DPS 1/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Nezasvěceným to může připomínat přerostlou sprchovou hlavici. Fajn, více než stovku různě posazených otvorů by možná ještě vysvětlili, ale co ten velký displej z druhé strany? Ve firmě Teledyne FLIR budou mít naštěstí zcela jasno. Pokud jde o význam celkem 124 přítomných mikrofonů, ale také různé provozní situace, které už zkrátka jen tak „nevyšumí“ do ztracena.

Šetří peníze, zvyšuje spolehlivost

Nabídka měřicí techniky od známého výrobce termokamer se v září loňského roku [1] rozrostla o další dva modely průmyslové kamery určené nyní spíše pro akustická zobrazování, FLIR Si124. Přístroje Si124-LD se budou specializovat na detekci úniků stlačeného vzduchu (přípona odvozena od Leak Detection) vyjadřovaných v reálném čase a s jednotkami litry za minutu či CFM, zatímco varianta s označením Si124-PD je cvičena ke sledování částečných výbojů v systémech s vysokým napětím (z angl. Partial Discharge). S takto vznikajícím rozšířením nabídky šité přímo na míru lze nyní vyhovět různým potřebám koncových uživatelů, a to za ještě výhodnějších podmínek.

Obr. 1 Si124 (jpg)

Ne, že by obě situace nešly zároveň postihnout s jediným přístrojem, tedy výchozím zařízením Si124. Pokud se ale potřebujete zaměřit pouze na detekci úniků nebo jindy zase jen výboje, bude již rozdíl mezi pořizovací cenou zařízení v hodnotě bezmála dvacet tisíc dolarů vs. patnácti, resp. osmnácti tisíci někde znát. Provozní technici mohou v obou případech zároveň počítat s vlastní a snadno použitelnou analytikou s přístupem k on-line portálu prostřednictvím cloudové služby FLIR Acoustic Camera Viewer, kde software uživateli umožňuje provádět nejen rychlou diagnostiku, ale rovněž i hlubší rozbor celé situace.

Jinými slovy, přístroje s koncovkami LD a PD nabídnou z pohledu umělé inteligence stejně robustní softwarové předpoklady, jako je tomu v případě základního modelu, ovšem s důrazem na konkrétní způsob využití a za úplně jiné náklady. Ve srovnání s tradičními postupy může ještě rodina kamer Si124 určených pro akustická zobrazování v průmyslu pomoci obecně zkrátit dobu potřebnou ke kontrole, a to až desetinásobně. Kupříkladu s modelem pro naslouchání výbojům lze vzniklé potíže spolehlivě zaznamenat až na vzdálenost 130 metrů, zařízení přitom obsluhovat jednou rukou a výstupy si na barevném displeji s úhlopříčkou pět palců bez potíží prohlížet i venku za bílého dne. Pro takové účely totiž výrobce uvádí 1 000 cd/m² s možností dalšího přizpůsobení odporového dotykového panelu.

Obr. 2 systém na výboje (jpg)

Poslouchá za vás

Celkem 124 nízkošumových mikrofonů typu MEMS pracuje coby nedílná součást měřidel Si124 v závislosti na kmitočtu s dynamickým rozsahem převyšujícím 120 dB. Počítejte přitom se šířkou pásma od 2 do 35 kHz. Leccos pak napoví též schopnost detekovat naprostá minima při uvážení tichého prostředí v podobě 0,016 l/min @ 1,2 baru ze vzdálenosti 0,3 m.

Systém vybavený např. interním 32GB úložištěm dat nebo rozhraním Wi-Fi (také v pásmu 5 GHz) pracuje v teplotním rozmezí od –10 °C do +50 °C a využívá zde vnějšího 12V akumulátoru typu LiFePo s kapacitou 7 Ah. Rozměry kamery činí 273 × 170 × 125 mm, zatímco se dále celková hmotnost, včetně veškerého příslušenství, zastavuje kousek pod hranicí tří kilogramů. V Teledyne FLIR vypočítávají rovněž celkem šest věcí, kterým je potřeba u kamer tohoto druhu věnovat pozornost [3].

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://www.flir.com/news-center/industrial/teledyne-flir-expands-acoustic-imaging-offerings-with-twoadditional-si124-camera-models/

[2] Industrial Acoustic Imaging Camera FLIR Si124, https://www.flir.com/products/si124/

[3] 6 Things to Look for in an Acoustic Imaging Camera, https://www.flir.com/discover/industrial/6-things-to-look-for-in-anacoustic-imager/