česky english Vítejte, dnes je úterý 05. prosinec 2023

Chcete začít s MCU RA? 200MHz základ by mohl stačit

DPS 1/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Když se v angličtině použije slovíčko „entry“, může to odkazovat na tu nejnižší možnou úroveň a možná i nějaký výrobek určený třeba pro začátečníky. S podobným označováním se rovněž setkáme u mikrokontrolérů, a jak nedávno ukázala společnost Renesas Electronics, nemusí se jednat o nic „podřadného“.

Vždyť své nové MCU rodiny RA6E1 představené loni v září [1] a vystavěné okolo jádra CPU Arm® Cortex®-M33 pasuje do role prvních, a tudíž i nejvýkonnějších mikrokontrolérů skupiny Entry-Line taktovaných na 200 MHz. Co zde mohou vývojáři očekávat?

Obr. 1 200MHz (jpg)

Při vstupu žádejte 6E1

V Renesas Electronics těmito součástkami rozšiřují nabídku 32bitových mikrokontrolérů širší rodiny RA, tak jak ji můžeme přehledně vidět i na obr. 2.

Dlužno však dodat, že se v době psaní článku celkový záběr výrobce ještě rozrůstá o 48MHz prvky skupiny RA2E2, které jsme na stránkách DPS Elektronika od A do Z dále zmiňovali v [3].

Pojďme ale zpět k výchozí nabídce obvodů využívajících 40nm procesy s mimořádně nízkou vlastní spotřebou energie a bohatým souborem periférií, které zde mohou zahrnovat i ethernetové rozhraní s integrovanou MAC, USB 2.0 Full Speed nebo např. CAN 2.0B. Renesas přitom počítá s pamětí typu Flash o velikosti od 512 kB do 1 MB a také 256 kB prostoru SRAM (8 kB Data Flash pro ukládání dat jako v EEPROM + 1 kB Stand-by SRAM). Nechybí zde ani dvanáctibitový A/D či D/A převodník.

Součástek je aktuálně dohromady šest a na stůl vývojáře se dostávají v 48vývodové podobě pouzder typu QFN, jako 64pinová LQFP a konečně též coby varianty LQFP či LFQFP, zde již ovšem s celkovým počtem jednoho sta vývodů. Vhodně se tak uplatní v ethernetových aplikacích, systémech s rozšířeným zabezpečením, měřidlech, robotice, HVAC a všude tam, kde se bude hodit jejich výkon 790,75 CoreMark, což odpovídá 3,95 CoreMark/MHz.

Obr. 2 MCU (jpg)

V ukázkových návrzích výrobce, respektive v rámci jeho „vítězných spojení“, kterých je nyní již několik stovek, pak nové MCU figurují třeba u Cloud Gateway Modulu nebo v zapojení neobyčejně malého snímače otisku prstu, kde mohou nahradit i sousední 200MHz mikrokontroléry rodiny RA6M4.

Do začátku pak výrobce počítá s deskou FPB-RA6E1 s on-chip debuggerem a cenou okolo dvaceti dolarů, umožňující rychlý vývoj prototypu.

Bude kam růst

Mikrokontroléry skupiny RA od Renesas lze odlišit spojením velmi nízké vlastní spotřeby, možnostmi zabezpečení, včetně technologie Arm TrustZone®, a také konceptem otevřeného a flexibilního ekosystému FSP (Flexible Software Package). FSP zde zahrnuje efektivní drivery a middleware pro jednoduché zapracování požadavků spojených s komunikací a zabezpečením, zatímco příslušné grafické uživatelské rozhraní umožňuje dále zkrátit celý vývojový proces. Pružně bude možné znovu využít i dřívější kód, přičemž ostatní prvky rodiny RA nabídnou nejen potřebnou kompatibilitu, ale i předpoklady pro další rozšiřování systému, bude-li to zapotřebí. Díky FSP se pro vývojáře otevírá cesta i k rozsáhlému ekosystému Arm a spoustě dalších nástrojů.

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://www.renesas.com/eu/en/about/pressroom/renesas-introduces-industry-s-highest-performance-entryline-mcus

[2] Mikrokontroléry rodiny RA6E1, https://www.renesas.com/eu/en/products/microcontrollers-microprocessors/ra-cortex-m-mcus/ra6e1-200mhz-arm-cortex-m33-entry-line-high-performancestreamlined-connectivity

[3] Nové MCU Renesas RA2E2. Třeba jako 16pinové WLCSP, https://www.dps-az.cz/vyvoj/novinky/id:81298/nove-mcurenesas-ra2e2-treba-jako-16pinove-wlcsp