česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

V Kalifornii dohlíží na pořádek a bezpečnost Robocop

DPS 1/2022 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Kde jinde než v Kalifornii mohla vzniknout robotická verze policie, která se postupně rozšířila po celých Spojených státech a už od roku 2015 pomáhá střežit veřejná i soukromá prostranství. Autonomní policejní robot firmy Knightscope [1] nesoucí označení K5 je vybaven senzory a 360stupňovými kamerami, díky kterým monitoruje své okolí a může pořizovat jeho plnohodnotný záznam.

Dokáže rozpoznávat lidské obličeje i poznávací značky automobilů a zvládá tak třeba kontroly aut na placených parkovištích. Jeho teplotní senzory zachytí teplotní anomálie v okolí, stejně jako zvýšenou teplotu osob pohybujících se v jeho bezprostřední blízkosti. Zabudované komunikační zařízení umožňuje v případě nouze hovor na dálku. Robotický „policista“ má také předem připravené fráze, které podle dané situace používá. Je vodotěsný, takže může pracovat za jakéhokoliv počasí 24 hodin denně, 7 dní v týdnu s výjimkou občasné nutnosti dobití. Zvládá nejen pohyb po rovině, ale také po šikmých plochách a má zároveň řadu dalších užitečných funkcí. Registruje si ujetou vzdálenost, dobu aktivní činnosti a dokáže analyzovat výsledky svých pochůzek.

Obr. 1 HP Robocop (jpg)

I když jeho nasazení coby pomocníka policie není v USA žádnou novinkou, mediální pozornost si získal zejména po té, kdy jeho varianta nazvaná HP Robocop „nastoupila do služby“ v kalifornském městě Huntington Park [2].

Firma Knightscope vyrábí několik typů těchto autonomních robotů − od kompaktních modelů až po ty robustní. Všechny nacházejí uplatnění při monitorování a kontrolách veřejných parků, nákupních center, skladů, parkovišť, kanceláří a dalších venkovních i vnitřních prostor.

Odkazy:

[1] www.knightscope.com

[2] www.bbc.co.uk/programmes/p09xpg8k