česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. duben 2024

Neobyčejná kombinace přesnosti a rychlosti – ASM ProcessLens

DPS 1/2022 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Zařízení pro SPI inspekci vynikají rychlostí, nebo přesností, ale ne obojím. ProcessLens je zcela nový HD optický systém firmy ASM, který nabízí vysoké rozlišení 20 μm, které i v módu high-speed snižuje dobu inspekce v porovnání s tradičními systémy až o 70 %. Pokud je použita trochu nižší rychlost, potom lze při inspekci dosáhnout i rozlišení 10 μm. S těmito parametry je ASM ProcessLens nejrychlejší a nejpřesnější inspekční zařízení dostupné na trhu.

Zkontrolovat běžnou desku o ploše zhruba 69 tisíc mm² s více než 6 tisíci pájecími ploškami trvá tomuto inspekčnímu zařízení pouze 3 sekundy při vysoké rychlosti inspekce, nebo 3,7 sekundy v módu vysokého rozlišení 20 nebo 10 μm.

Plocha, kterou kamera s rozlišením 26 megapixelů snímá, je 50 × 50 mm (2 500 mm²), což je o 277 % více než u předcházející verze zařízení s 4megapixelovou kamerou a snímanou plochou 30 × 30 mm. Počet mikrozrcátek na čipu DLP (Digital Light Projector), který generuje moiré vzory, byl zvýšen z 8 na 20 milionů tím, že zrcátka byla zmenšena zhruba na polovinu. Každé zrcátko je ovládáno samostatně, takže generované světelné vzory nevibrují, aniž se zdroj světla pohybuje. DLP čip je ovládán zcela novou generací algoritmů, které generují moiré vzory rychleji a přesněji. Doba potřebná ke změně polohy zrcátek je pouhých 16 μs.

Pájecí proces (jpg)

Možnost přepínat mezi vysokou rychlostí a vysokým rozlišením prostřednictvím povelů v softwaru činí výrobní linku přizpůsobivější. Nové zařízení je tak současně výhodné z pohledu investice, protože umožňuje uživateli přizpůsobit se budoucím požadavkům na inspekci bez potřeby opětovné kalibrace, změn v inspekčním programu nebo nové obsluhy.

Testovací programy mohou být navíc mezi jednotlivými stroji i platformami vyměňovány. Podobně to platí i pro import charakteristik stroje, například natočení kamery. Když jsou vlastnosti stroje přeneseny do jiného zařízení, software je automaticky přizpůsobí tak, aby bylo dosaženo stejné kvality výsledků měření.

Jinou oblastí, na kterou se zaměřil vývoj, jsou řídicí mechanismy pro přesné operace v mikrosekundovém rozsahu. Vibrace z jiné části inspekčního zařízení jsou potlačeny a ovládání světla je optimalizováno kompenzací zpoždění při nabíhání do plného svitu. Zlepšena byla také teplotní stabilita zařízení, aby bylo omezeno i to nejmenší narušení zaznamenaných snímků vlivem teplotních faktorů. To vyžadovalo i vyřešení odvodu tepla generovaného zařízením. Všechny části jsou vyrobeny 3D tiskem a podrobeny přísné kontrole.

Vývoj zařízení ASM ProcessLens je založen na desítkách let zkušeností. Více než 150 tisíc inspekčních zařízení nainstalovaných po celém světě a přes 400 techniků, kteří pracují výhradně na úlohách spojených s měřením a zobrazováním, to jsou čísla, která mluví sama za sebe. Zařízení ASM ProcessLens bylo navrženo s vizí pomoci kompletní automatizaci SMT výroby v rámci integrované chytré továrny.

Více informací: www.asm-smt.com/en/products/inspection--solutions/asm-processlens/