česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Automatická výměna šablony a pájecí pasty zvyšuje produktivitu

DPS 1/2022 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Časté změny výrobku na tiskárnách pasty jsou vždy výzvou, protože musí být provedeny rychle a správně. Změny vyžadují odstranění pasty z šablony, její očištění, výměnu za jinou šablonu, novou konfiguraci push-up pinů a nové nastavení stěrky. Aby bylo možné tyto změny provést, musí se tiskárna na 10 až 15 minut odstavit z provozu, což znamená výpadek výroby. Rychlá a správně provedená změna výrobku na tiskárně také vyžaduje zručnou a kvalifikovanou obsluhu.

Tiskárna YSP10 firmy Yamaha Motor dokáže provádět změnu výrobku na tiskárně automaticky − vymění šablonu, push-up pin i pájecí pastu. Kompletní provedení změny zabere pouze 3 až 5 minut, nehledě na to, že obsluha zařízení nemusí do změn zasahovat.

Stroj (jpg)

Tiskárna umí také podle aktuálních podmínek automaticky nastavit úhel stěrky. Tento úkon je velmi důležitý, protože nastavení úhlu má na správné vyplnění otvorů šablony pastou největší vliv. Vakuové přidržení šablony v daném místě zlepšuje přesnost tisku a zajišťuje opakovatelnou přesnost usazení šablony.

Zabudovaný 2D inspekční systém má srovnatelnou přesnost s 3D systémy. Jeho okénko záběru (FOV) o rozměrech 30 × 22,5 mm spolu s rozlišením 18,7 μm umožňuje identifikování chyb tisku i v případě malých SMD čipů a BGA s roztečí 0,5 mm. Inspekční systém zajišťuje zpětnou vazbu při čištění šablony v případech, kdy jsou zjištěny problémy.

Podrobnější informace: https://global.yamaha-motor.com/business/smt/printer/ysp10/