česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Laserové popisovací systémy plastů … i kovů

DPS 5/2022 | Články
Autor: Panasonic Electric Works Europe AG
01.jpg

Integrované obvody, ale i jiné součástky musí být při výrobě jednoznačně popsány. Označení musí být „nesmazatelné“. Pro spolehlivé sledování výrobku v jednotlivých fázích výroby je trvanlivý nezničitelný popis zásadní – to platí v případě výroby součástek, ale i při následném osazovaní desek či zhotovení finálního výrobku.

V rámci ekologické, efektivní a flexibilní výroby jsou laserové popisovací systémy stále oblíbenější „tiskařskou“ technologií ve výrobě. Laserové popisování aktivně nahrazuje starší technologie označování výrobků, jako je tamponový či inkoustový tisk, leptání, sítotisk, ražba atd., které se využívaly v minulých desetiletích.

Výhody laserového popisování

Výrobci průmyslových laserových popisovacích systémů nabízejí širokou řadu zařízení, která lze obecně rozlišit podle typu generování laserového paprsku (laserový zdroj) a podle metody pro vedení paprsku. Kvalita výsledku laserového popisování závisí na materiálu a optimální volbě typu laserového popisovacího systému. Společnost Panasonic představila již v roce 1999 první vláknový laser pro průmyslové použití a od té doby stále pracuje na zdokonalování systémů laserového popisování. Nabízí několik typů laserů a je tak schopna pokrýt širokou škálu požadavků našich zákazníků. Pouze spolehlivý a komplexní systém přispěje k rychlé a flexibilní výrobě.

Hlavní benefity laserového popisovaní:

  • vysoká kvalita a opakovatelnost popisu
  • trvanlivý a otěruvzdorný popis
  • vysoká rychlost popisu
  • detailní popis, popis velkých ploch
  • vhodné i pro složitější tvary součástek
  • popis členitých či zaoblených částí
  • popis i na obtížně přístupných plochách součástek
  • bezkontaktní technologie
  • není potřeba žádný spotřební materiál


Kratší puls přináší jemnější a hladší hrany popisu

Princip laserového popisování

Obecně každý laserový popisovací systém obsahuje laserový zdroj, řídicí jednotku a laserovou hlavu. Řídicí jednotka disponuje I/O porty, řídicím CPU a pamětí. V laserovém zdroji dochází ke generování laserového paprsku, který je pomocí optického vlákna přenesen do laserové hlavy. Zde je pomocí galvanoskeneru směřován na přesnou pozici popisovaného výrobku. Laserové popisovaní využívá reakce na povrchu popisovaného výrobku iniciované laserovým paprskem. Dle druhu materiálu a použitého typu laseru je možné dosáhnout různých typů popisu nebo opracování výrobků.


Oddělitelná hlavice pro jednoduché zprovoznění

Panasonic LP-RV200

Vláknový (FAYb) laserový oscilační systém Panasonic je uznáván jako ekologický systém díky své minimální spotřebě energie a životnosti budicích diod laserového zdroje. Ve srovnání s YAG nebo YVO4 je doba použitelnosti výrazně delší. Pro umožnění generování velmi krátkých pulsů Panasonic vytvořil koncepci tří samostatných jednotek pro řadu popisovačů LP-RV. Nová konfigurace umožňuje generovat velmi krátký puls – 1 ns, což zajistí vysoce kontrastní popis zejména plastových výrobků. LP-RV umožňuje popis i kovových materiálů, a to nastavením šíře pulsu ve škále až na 200 ns.

Benefit krátkého pulsu

Největší výhodou velmi krátkého pulsu je možnost optimalizovat teplotní dopad na výrobek. Zejména při popisu plastů je vyžadována nižší teplota. V opačném případě hrozí tavení plastu, byť třeba jen na okrajích nebo jeho přepalování.


Výhody kratšího pulsu oproti konvenčnímu provedení

Panasonic LP-RV200 tyto problémy významně eliminuje, a to i při vysoké rychlosti popisu. Zároveň je díky kvalitě laserového paprsku schopen tisknout velmi malé znaky až na hranici 0,15 mm jejich výšky při zachování dobré čitelnosti. Tyto klíčové vlastnosti v konečném důsledku přináší vyšší rychlost, lepší kontrast a energetickou úsporu.


Písmo 0,15 mm je stále dobře čitelné

Laserový popisovací systém LP-RV200 má ale i další benefity. Laserová hlava má stupeň krytí IP 64 umožňující bezproblémové nasazení i do náročnějších průmyslových podmínek. Laserovou hlavu lze navíc pro jednodušší instalaci nebo údržbu odpojit.

Popisovací systémy Panasonic umožňují i přímé propojení kamerových systémů, bez nutnosti využít PLC, pro kontrolu polohy výrobku i validaci popisu.


Kameru je možné připojit přímo k laseru

Panasonic se rovněž zaměřuje na zjednodušení údržby. Uživatelsky vyměnitelné tak jsou nejen vzduchové filtry, ale i interní baterie a stykače.


Základní údržbu zvládne i obsluha

Nová řada laserových popisovacích systémů přináší nejen posun v podobě kvality a rychlosti popisu, ale zároveň díky svým komunikačním schopnostem umožňuje výbornou vestavbu do strojů a linek řízených nejen PLC Panasonic, ale i dalších výrobců. Variabilita sestavy je vhodná pro stavbu nového stroje nebo i pro případný upgrade stávající výrobní linky.


3modulové provedení usnadňuje vestavbu

Panasonic Electric Works Europe AG