česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Nový problém při výrobě čipů v USA

DPS 5/2022 | Články
Autor: Redakce

V roce 1990 představovala výroba čipů v USA kolem 40 % celosvětové produkce. V roce 2020 to však bylo už jen 12 %. Kvůli vysokým nákladům se mnohé výrobní firmy v průběhu let přeorientovaly pouze na jejich návrh a výrobu převedly do jihovýchodní Asie. Tento region se tak stal největším dodavatelem čipů na světě s 80% podílem.

Nedostatek čipů v posledních letech přiměl velké americké firmy k lobování u vlády za podporu výrazného navýšení domácí produkce čipů. Intel, Samsung a další výrobci čipů tak dostali zelenou pro výstavbu nových výrobních závodů ve Spojených státech. Zatímco Intel plánuje vybudovat výrobní kapacity ve státě Ohio, nová velká továrna firmy TSMC na výrobu 5nm čipů je již rozestavěná v Arizoně a měla by být uvedena do provozu v roce 2024.

Obr.  (jpg)

Ve chvíli, kdy se zdá být vše na dobré cestě, se ale v USA objevuje nový, nečekaný problém. Ukazuje se, že není dostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří by mohli výrobu zajistit. A tak před výrobci čipů stojí další výzva − zajistit dostatek pracovní síly, a to nejen té vysoce kvalifikované, ale v podstatě všech profesí.

Zdroj: www.computerworld.com/article/3665111/tech-talentshortage-slows-reshoring-of-chip-manufacturing-in-us.html