česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Měřicí modul PAPAGO „Environment monitor“

DPS 5/2022 | Články
Autor: Papouch
uvod.jpg

PAPAGO measuring module® jsou měřicí a monitorovací moduly, které tvoří ucelenou a stále se rozrůstající řadu. Zajímavými členy řady jsou PAPAGO TH 2DI DO ETH a PAPAGO TH 2DI DO WIFI, tedy kombinovaný modul pro monitorování teploty, vlhkosti a dvoustavových vstupů. K dispozici je s rozhraním ethernet nebo s WiFi.

Co PAPAGO TH 2DI DO umí?

Typickou aplikací popisovaného modulu PAPAGO bude monitorování prostředí v rozvaděči, racku s výpočetní technikou či jiného uzavřeného systému. PAPAGO má vstup pro teplotní a vlhkostní čidlo a dále dva vstupy pro kontakt. Na ty mohou být připojeny například dveře od rozvaděče a záplavové čidlo. Reléový výstup lze využít například k signalizaci, či k sepnutí ventilátoru a podobně.

Společné vlastnosti modulů PAPAGO

– Komunikační rozhraní ethernet, WiFi nebo GPRS.

– Napájení PoE pro verzi s rozhraním ethernet. Možnost připojení síťového adaptéru zůstává.

– Interní webové stránky a mnoho komunikačních protokolů (viz dále).

– Jednoduché nastavení na interních webových stránkách nebo přes rozhraní USB.

– Interní paměť a zálohované hodiny reálného času. Do paměti jsou automaticky ukládána naměřená data i s časem měření v případě, že dojde ke ztrátě komunikace. Po obnovení spojení jsou data automaticky doposlána.

– Kovová robustní krabička s pěkným vzhledem, která může být montována i na lištu DIN. Na krabičce jsou popisy, které umožní zapojení bez nahlížení do manuálu.

– Skvělá cena, obvykle skladem.

 

 

Komunikace – Modbus i MQTT

Moduly PAPAGO ETH a PAPAGO WiFi komunikují několika standardními protokoly. To umožňuje moduly snadno začlenit do větších systémů a data zpracovávat.

Klasickým protokolem pro využití v automatizaci je MODBUS TCP. Další komunikační možností je protokol SNMP, včetně posílání zpráv typu TRAP při nastavených událostech. Možné je také využít protokol HTTP GET s otevřenými nebo šifrovanými daty, který se těší velké oblibě a nepotřebuje pevnou IP adresu. Moduly PAPAGO umí také poslat e-mail při nastavených událostech. Nově je pak u mnoha modulů PAPAGO možné využít protokol MQTT. Z důvodů zpětné kompatibility je možné využít i protokol SPINEL (firemní otevřený a dobře popsaný protokol Papouch s. r. o.). Všechny měřené veličiny jsou samozřejmě vidět na interních webových stránkách.

Dostupné moduly řady PAPAGO

– 2TH – Měření teploty a vlhkosti ve dvou místech. Využívají se polovodičová čidla.

– 2PT – Měření teploty ve dvou místech, používají se čidla Pt100.

– 2TC – Jako 2PT, ale s termočlánky typu K.

– 5HDI DO – Snímání stavu 5 digitálních vstupů je určeno zejména pro měřiče energií s impulsním výstupem.

– READER – Pro připojení čteček RFID karet a čárových kódů.

– TH CO2 – Měření CO2, teploty, vlhkosti.

– METEO – Měření rychlosti a směru větru, CO2, teploty, vlhkosti.

– TH 2DI DO – Modul popisovaný v tomto článku.

Všechny uvedené moduly PAPAGO je možné objednat s rozhraním ethernet nebo WiFi. V době, kdy čtete tento článek, jsou některé moduly PAPAGO dostupné s rozhraním GPRS. PAPAGO je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici výrobce poradí s jejich aplikací.