česky english Vítejte, dnes je pondělí 20. březen 2023

Zajímavé doplňky pro USB

Rozhraní USB se dnes běžně používá k připojení různých zařízení. Nevýhodou USB je však jeho omezená délka, v praxi do 5 m, která je v mnoha případech velmi limitující. Také skutečnost, že USB není galvanicky oddělené, je někdy problémem při jeho použití.

Ukažme si produkty, které dodává firma Papouch s. r. o. a které řeší uvedené nedostatky.

Prodloužení USB po síti LAN nebo WiFi

V některých případech je v objektu, kde je třeba instalovat vzdálené USB zařízení, rozvedena ethernetová síť LAN či existuje pokrytí signálem WiFi. K prodloužení USB přes uvedená rozhraní lze použít moduly SX-DS-510 a SX-DS-600 (obr. 1). Moduly SX-DS mají dva porty USB (2.0 nebo 3.0) a do sítě LAN či na WiFi se připojují jako běžný počítač.

Na počítač, z něhož mají být zařízení ovládána, se pak nainstaluje driver, který vytvoří virtuální USB porty. Ty se objeví v operačním systému stejně, jako by byly přímo součástí PC. Celé nastavení včetně síťových parametrů (IP adresa atd.) se provede jednoduchým konfiguračním programem. Výhodou je, že připojená zařízení lze sdílet více uživateli (obr. 2).

Obr. 1 a 2  (jpg)

Galvanické oddělení USB

Skutečnost, že rozhraní USB není galvanicky odděleno, komplikuje jeho použití mnoha technikům, kteří se s notebookem připojují k nejrůznějším zařízením. Často se oprávněně obávají možnosti poškození celého notebooku.

Oddělení USB jednoduše řeší malá krabička se dvěma konektory (obr. 3) a označením UH401. Použití je jednoduché, oddělovač se vloží mezi dva USB kabely. Není třeba externí napájení ani není nutné instalovat žádný software. Oddělovač USB se dodává ve dvou verzích, s izolační pevností 2 kV a 4 kV. Připojené zařízení je schopen napájen proudem až 100 mA.

Prodloužení USB až na 50 m po optice

Pro prodloužení USB až na vzdálenost 50 m je určen speciální optický kabel s označením M2-100 (obr. 4). Jedná se o kompaktní provedení optického kabelu s převodníky na USB. Není jej tedy možné zkrátit, ale jeho použití je maximálně jednoduché: použije se jako kterýkoliv jiný USB kabel. Dodává se v pěti délkách. Napájení strany vzdálené od počítače je zajištěno dodávaným zásuvkovým adaptérem. Protože je kabel optický, zajišťuje i zcela dokonalé galvanické oddělení, navíc se není třeba bát souběhu se silovými kabely nebo jeho položení kolem rušících zařízení. Pokud je na vzdáleném konci třeba připojit více zařízení, lze použít běžný USB HUB.

USB prodloužení a HUB po Cat 5

Zajímavým produktem je USB Ranger 2204 (obr. 5). Umí prodloužit USB 2.0 až na vzdálenost 100 metrů pomocí obyčejného Cat 5 kabelu (kabel, který se používá pro počítačové sítě). Nejsou třeba žádné ovladače, funguje pod všemi systémy. Zařízení se chová jako běžný 4portový USB rozbočovač (HUB). Ideální je například pro webkamery, tiskárny, přenosné HDD. Výhodou je trvalá rychlost přenosu 25 MB/s. Všechny uvedené produkty je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s. r. o. jsou připraveni poradit s jejich aplikací.

Obr. 3 a 4 a 5  (jpg)

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik