česky english Vítejte, dnes je úterý 05. prosinec 2023

VD6281: senzory ALS v novém světle

08.03. 2019 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Ve společnosti STMicroelectronics v únoru představili „plnobarevný“ senzor okolního světla ALS, který má v případě chytrých telefonů a dalších zařízení internetu věcí za cíl zajistit pořizování hezčích snímků, resp. též věrohodnější výstupy přímo na displeji. Obvody VD6281 pomohou s vyvážením bílé, lepším podáním barev a také odpovídající expozicí. Rovněž mají za cíl zamezit nežádoucím projevům v pásmu od 50 Hz až do 2 kHz a s přesností do 3 %, zejména pak v případě scény nasvícené moderními zdroji se svítivými diodami. Na podobnou součástku od ams jsme nedávno upozornili též v článku Věci nejsou jen černé nebo bílé. Čidlo s 11 kanály řekne víc.

Senzor od ST vybavený rozhraním I2C využije šesti nezávislých kanálů pro červenou, zelenou, modrou, UVA, IR a také „Clear“. Úhel FOV (zorného pole) zde přitom dosahuje 120 stupňů, vnitřní A/D převod pracuje s rozlišením 24 bitů a celek vykáže citlivost již od 0,01 lx. Prvky VD6281 měří pouze 1,83 x 1,0 x 0,55 mm a v mobilních telefonech se objevily již v roce 2018. Budou se kromě toho skvěle doplňovat s čidly FlightSense™ od stejného výrobce (na webu DPS viz také článek Hýbe se to? To pak nesmíme vzdálenost pouze odhadovat).

VD6281

Podrobněji v celé zprávě STMicroelectronics’ New Full-Color Ambient Light Sensor with Flicker Detect Boosts Camera Performance in Smartphone and IoT Devices.

robenek@dps-az.cz