česky english Vítejte, dnes je pátek 29. březen 2024

Hýbe se to? To pak nesmíme vzdálenost pouze odhadovat

23.04. 2018 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Svět je v pohybu a naše elektronika s ním. Abychom např. u mobilních robotických systémů zabránili střetům, vyhli se zdem nebo se nezřitili ze strmého svahu, potřebujeme okolo sebe „vidět“. A to nejen zde na zemi, ale třeba i ve vzduchu, kdy dronům a dalším vznášedlům bez lidské posádky pomůžeme udržet výšku a také asistujeme během přistávání.

S vylepšenými obvody VL53L1X od společnosti STMicroelectronics toho však zvládneme mnohem víc. U počítačů, notebooků nebo ve světě internetu věcí IoT dokážeme na základě sledování přítomnosti osob šetřit energii a jindy zase pomáhat kameře s automatickým ostřením a třeba též s populárním rozpoznáváním gest. Samostatnou kapitolu pak mohou tvořit automatické systémy či dávkovače mýdla na toaletách, detekce zboží ve výdejních automatech apod.

Nová generace senzorů FlightSense™ (Time-of-Flight, ToF) přichází s detekčním rozsahem posíleným až na čtyři metry (50 Hz). Na rozdíl od jiných senzorů přiblížení, které si vystačí s prostou infračervenou technologií pro pouhé měření intenzity signálu, kdy výsledek nejednou ovlivňuje odrazivost cíle či jeho barva, naše čidla zkoumají absolutní vzdálenost od předmětu na základě doby odrazu emitovaných fotonů. Bez ohledu na charakteristiky povrchu tak dostáváme mnohem přesnější informace.

VL53L1X

Celý obvod VL53L1X měří jen 4,9 x 2,5 x 1,56 mm a se svým předchůdcem VL53L0X bude pinově kompatibilní. Jeho součástí se stává pole detektoru SPAD (Single-Photon Avalanche Diode), laserový zdroj (+ budič) vyzařující na 940 nm, IR filtry, optika a samozřejmě též i mikrokontrolér s pamětí.

(robenek) @dps-az.cz