česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

Atomové hodiny od Microchipu. To aby čas utíkal vždy stejně

10.08. 2023 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
02.jpg

S potřebou precizního časování za účelem synchronizace se potkáváme prakticky všude. Jednou se může jednat o mobilní telefony a jindy přijdou na řadu třeba i složité operace prováděné hluboko pod hladinou oceánů. V této věci často skloňujeme právě satelitní systémy GNSS, např. GPS, které však nemusí být v provozu zase tak spolehlivé, příp. nejsou pokaždé ani k dispozici.

Ve společnosti Microchip z tohoto důvodu připravili komerční cesiové atomové hodiny, standard nové generace s označením „5071B“, coby náhradu za model „5071A“, takže lze ve světě telekomunikací, datových center, metrologie nebo např. leteckého průmyslu možné komplikace či výpadky i překlenout – přesně, autonomně, ale také dlouhodobě (na stránkách DPS Elektronika od A do Z jsme již dříve rovněž psali CSAC od Microchipu mají čas pod kontrolou. I teplotu). Řešení s moderními elektronickými součástkami je určeno k osazení do stojanu (19 palců, výška 3U) a v případě špičkových modelů slibuje přesnost na úrovni až 5E−13.

Více informací najdete v celé zprávě New Cesium Atomic Clock Provides Autonomous Precise Time of 100 ns Holdover for Months.

robenek@dps-az.cz