česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 28. březen 2024

Zamyšlení nad vývojem EDA nástrojů

DPS 2/2017 | Články
Autor: Andy Shaughnessy, The PCB Design Magazine

Již řadu let máte k dispozici nejrůznější EDA programy a svůj software pro návrh desek používáte pravděpodobně každý den. Dělá však váš návrhový systém to, co od něho očekáváte?

Nevím, jestli se EDA nástroje stále více zdokonalují, nebo jestli návrháři desek prostě s přibývajícím věkem „vyměkli“, ale zdá se mi, že už neslýchám tolik reptání na návrhové programy jako dříve. Bývaly doby, kdy si na ně všichni neustále stěžovali. Když se někde sešlo více návrhářů najednou, jejich debaty vždy skončily trpkou konverzací na toto téma.

Pokud se pamatuji, tehdejší programy, mírně řečeno, nestály za nic. Návrh s nimi bylo možné dokončit jen velmi obtížně, a to až poté, co jste vymysleli způsob, jak obejít nejrůznější problémy. Vaši nadřízení byli diletanti, když vás nutili používat nástroje Mentor Graphics, Cadence, Zuken, Altium či Intercept, protože ty samozřejmě nebyly navrženy právě pro vaší práci. Jak se jenom právě oni mohli stát manažery? A samozřejmě – nejlepším nástrojem všech dob byl P-CAD! I to dnes ještě občas slýchám.

Skutečnost, že jste se svým téměř nefunkčním programem dokázali pracovat, byl důvod k hrdosti. Také proto jste se cítili být členy privilegovaného klubu. A pro vás, uživatele návrhových programů pracujících pod UNIXem, byl váš software přímo předmětem kultovního uctívání. Kolik z vás přísahalo, že nikdy nepřejde na Windows? S UNIXem jste se mohli spolehnout, že nikdo z vaší firmy kromě vás nebude s programem schopen pracovat. Jaká to byla úžasná existenční jistota!

Postupem času se ale výrobci programů polepšili. Dnes se každá nová verze pyšní tím, že je uživatelsky přívětivá (user friendly) a má vylepšené uživatelské prostředí (GUI). Vypadá to, že programy pro návrh desek je tak snadné používat, že to zvládnou dokonce i elektrotechnici – ano, i to jsem slyšel od jednoho návrháře na IPC APEX EXPO. Ale není to směšné?

V jednom z předchozích vydání časopisu PCB Design Magazine jsem popsal reakce účastníků akce SMTA Atlanta Designers Roundtable, kterým jsem položil jednoduchou otázku: „Co byste si přáli, aby váš program uměl?“

Jeden účastník si přál, aby mu jeho program dal pohlavek pokaždé, když udělá nějakou chybu, jiný zase aby byl jeho program stabilnější. Další chtěl, aby výrobci v nových verzích neměnili funkce, které v těch starších dobře fungovaly, což ostatní účastníci pokyvováním hlavy potvrdili.

Jedna z dalších stížností, kterou často slýchám, je: „Proč tam přidali tu novou nesmyslnou funkci? Konzultovali to vůbec s návrháři desek?“ Ti totiž mají často pocit, že mají jen malý vliv na to, jaký program budou při své práci používat, protože o tom rozhoduje vedení jejich firmy spolu se zástupci výrobců softwaru u večeře o třech chodech nebo na golfovém turnaji.

Pochopitelně, pokud firma kupuje více instalací od Mentor Graphics, Zukenu nebo Cadance, je přirozené, že konečné rozhodnutí o nákupu musí udělat její vedení. Ale mnoho návrhářů mi potvrdilo, že s nimi nikdo výběr vhodného softwaru ani nekonzultoval. Nezájem o názor člověka, který bude nakonec vybraný program používat, mi nepřipadá jako dobrý nápad. Kdybyste kupovali nový účetní software, neporadili byste se nejdřív s vaším účetním?

Výrobci softwaru jsou tak trochu mezi dvěma mlýnskými kameny – když pracují na nových verzích svých programů, aby byly stále „lepší“, riskují, že si rozhněvají uživatele, kteří si už zvykli na stávající verze. Zároveň ale musí ve vývoji pokračovat, i kdyby jen kvůli tomu, aby vašemu šéfovi prodali novou verzi. Kéž by se dal na dnešní složité návrhy použít starý dobrý P-CAD...

O autorovi

Andy Shaughnessy je šéfredaktorem elektronického magazínu The PCB Design Magazine.

PCB Design Magazine (http://iconnect007.uberflip.com/i/327747/8)