Se spínanými novinkami od firmy Siglent jen tak něco nehne. Na výšku sice měří jen 44 mm, ale ve stojanu budou sedět jako ulité. A pokud by vám nestačily výkony do 1,5 kW, snadno si je navýšíte až na pětinásobek.
19 palců napoví
Řady přístrojů s logem společnosti Siglent se v lednu opět rozrostly, tentokrát o programovatelné zdroje stejnosměrného napájení. Nejsou sice lineární, takže spínají, ale díky tomu se zase uplatní v docela širokém rozsahu. A to i navzdory svému devatenáctipalcovému vyhotovení o výšce „jednoho U“. Modely, určené v prvé řadě k osazení do stojanu, zde reprezentují napájecí zdroje řady SPS6000X a obsluze nabídnou buď jmenovitý výstup 200 V a 25 A (SPS6225X) nebo též poloviční napětí v kombinaci s dvojnásobnou proudovou zatížitelností 50 A (SPS6150X).
Výrobce svůj systém pokaždé dimenzoval na výstupní výkony, dosahující až jednoho a půl kilowattu, přičemž vzájemnou spoluprací většího počtu modulů se postupně dobereme až 7 500 W. Dlužno dodat, že u laboratorních zařízení, vybavených displeji OLED s úhlopříčkou 3,12 palce, vždy obdržíte po jednom výstupním kanálu. Výrobce pokaždé slibuje rozlišení 10 mV, resp. 10 mA, nastavení veličin s přesností 0,1 % ± 10 mV pro napětí a 0,2 % ± 30 mA v případě průtoku proudu a pro přesnost jejich měření konečně stanovuje 0,1 % ± 20 mV, resp. proudových 0,2 % ± 40 mA. To vše výměnou za 1 780 eur. Jak již ale správně tušíte, prostou dodávkou energie jejich mise zdaleka nekončí.
Vše pod kontrolou
Prostředí průmyslové automatizace, laboratorní provoz, moderní způsoby nakládání s energií, testování baterií, ale též elektronika v automobilech nebo např. osvětlení s LED – to je pouze několik oblastí, ve kterých se uplatní nové programovatelné zdroje DC napájení série SPS6000X od společnosti Siglent s ještě flexibilnější kombinací napětí a proudů, sledovanou z pohledu výstupní V-A charakteristiky v širším provozním rozsahu. Vítaná zde bude i možnost přizpůsobit si strmost výstupu pro účely přesného testování při kontrolovaných změnách obou parametrů, kdy již nebude kupříkladu hrozit poškození způsobené nárazovými odběry, jak tomu obvykle bývá třeba u kondenzátorů. Výrobce v případě testů slibuje i vlastní uživatelské definice složitějších posloupností, kdy lze rovnou editovat až padesát různých kroků, příp. si vše dále importujeme cestou rozhraní USB. Za zmínku rovněž stojí režimy s prioritou pro konstantní napětí CV či proudy CC, takže se nám výstup rychle stabilizuje na zvolené úrovni a snižuje i riziko nežádoucího chování systému.
Už jen pro pořádek doplňujeme zmínku o nezbytných ochranách přístrojů řady SPS6000X, včetně nadproudové OCP, přepěťové OVP, teplotní pojistky OTP či mechanismu OPP (over-power protection), kdy systém za účelem bezpečné a spolehlivé činnosti limituje maximální výstupní výkon zhruba na 102 % jmenovité hodnoty. Výstupní kapacitu lze pak interními prostředky nechat rovněž vybíjet. Standardně je také možné počítat s rozhraním USB či LAN a volitelně pak i modulem USB-GPIB. Díky vlastnímu web serveru nebude zase vyžadována instalace driverů, ale ani dalšího softwaru, protože řízení a monitorování zdroje napájení probíhá na dálku rovnou z prohlížeče. Příslušné soubory si také jednoduše ukládáte do vnitřní nebo i vnější paměti.
Odkazy: