česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

Novinky z oblasti měřicí techniky na veletrhu Amper

Opět po roce se blíží veletrh Amper, což je bezesporu nejvýznamnější elektrotechnický veletrh u nás, a tudíž i možnost prezentovat nové technické produkty. Toho si je vědomo nejen mnoho distributorů, ale také i výrobců, kteří právě u této příležitosti předvádí své novinky, které zde mají buď premiéru, nebo se alespoň během roku, ale až po březnovém veletrhu, objevily v nabídce.

Mezi výrobce, kteří ohlásili, nebo už uvedli své zajímavé novinky z oblasti měřicí techniky na český trh, patří například firmy: Flir, GoodWill, Hameg a Rigol. Protože se jedná o produkty z oblasti aplikací ve slaboproudé technice, což čtenáře tohoto časopisu zajímá asi nejvíce, krátce si představíme některé zajímavé novinky již nyní.

Osciloskopy firem Rigol a GoodWill

Začneme osciloskopy, a to početnou řadou nových produktů, kterou během roku představila firma Rigol. Dovolujeme si vyzvednout zcela nové osciloskopy řady DS1000Z-S. Na těchto přístrojích je dominantou 178mm barevný displej s rozlišením 800 × 480 bodů. Ten zobrazí aktuální průběh nejen v čase, ale i v četnosti. Díky odstínu a sytosti barvy daného průběhu odpovídá totiž zobrazení i četnosti výskytu. S vysokou kapacitou paměti je možné zkoumat i větší detaily zachyceného děje. Zajímavou možností je i nezávislé dekódování dvou různých typů sériových sběrnic.

Obr. 1 Osciloskop Rigol DS1104

Obr. 1 Osciloskop Rigol DS1104

Nejzajímavější je však kombinace osciloskopu a funkčního generátoru. Řada DS1000Z-S obsahuje dvoukanálový signální generátor do 25 MHz, s možností editovat průběh i na displeji osciloskopu. To využijí nejen školy, ale i další různé laboratoře, které tak ušetří místo a nemalé náklady, neboť získají dva přístroje v jednom.

Od firmy GoodWill zmíníme osciloskopy, které se za poslední rok na trhu objevily a které jsou označeny VPO (Virtual Persistence Osciloscope). Tato vlastnost je simulací analogové obrazovky pomocí dosvitu, který pomáhá k detekci rychlých změn a zákmitů. Konkrétně to platí pro řadu GDS 3000 a GDS 2000. Základním rozdílem těchto dvou řad je nejvyšší rychlost vzorkování, která je 2 GSa/s pro řadu GDS 2000 a 5 GSa/s pro řadu GDS 3000. Další důležitou vlastností je možnost využití až 16kanálového logického analyzátoru, který je jako volitelný doplněk u řady GDS 2000. V neposlední řadě je zajímavá v základní verzi zabudovaná možnost synchronizace, ale i dekódování různých sériových sběrnic (např. I2C, SPI a UART) u obou těchto řad. Dekódování je však za příplatek.

Nový multimetr firmy Hameg

Pozadu s novinkami nezůstal ani německý výrobce laboratorních přístrojů Hameg. Po velmi úspěšném měřiči RLC HM-8118, který si našel uplatnění i v různých výzkumných laboratořích a chválí si jej i české univerzity, uvádí firma Hameg na trh i nový 5 ¾ dig. (max. čítání 480 000) multimetr s třířádkovým displejem HMC 8012. Tento stolní multimetr je dvoukanálový s možností zobrazení například aktuálních statistik na třetím řádku. Díky velkému TFT displeji, na kterém se zobrazují všechny výsledky z 12 měřicích funkcí, nebudou problémy se čtením hodnot. Zaujmout může například i možnost ukládání naměřených hodnot do interní paměti, anebo na flash paměť přes USB rozhraní. Takovýto multimetr by neměl chybět na žádném pracovišti, kde je potřeba mít na výsledky spolehnutí.

Obr. 2 Digitální multimetr HMC 8012

Obr. 2 Digitální multimetr HMC 8012

Nové termokamery Flir

Z termokamer, které díky možnosti sledování oteplování komponentů na tištěném spoji mohou čtenáře také zajímat, představíme novinky od předního světového výrobce, švédské firmy Flir. Ta přichází s kompletní přeměnou původní základní řady levnějších termokamer s označením ix (i3, i5..). Nahradila je nová, avšak mnohem sofistikovanější řada s označením Ex. Jsou to konkrétně modely E4, E5, E6 a E8. Přes svoje vyspělejší technické parametry se cena oproti původní řadě ix ani o moc nezvýšila. Přitažlivé na celé řadě je krom jiného i jednoduchost ovládání. Díky vysoké hloubce ostrosti odpadá nutnost kontrolovat ostření, neboť snímek je vždy plně ostrý. Již od základního modelu kamery obsahují i vestavěný fotoaparát, což při zpracování protokolu zjednodušuje orientaci a přehlednost měření, neboť lze reálný snímek prolnout s infrasnímkem. Navíc díky existenci pořízení reálného snímku z fotoaparátu je možné v termosnímku zobrazit hrany a kontury snímaných předmětů, a tím dodat infrasnímkům nový rozměr. Tato funkce se nazývá MSX a je to patent firmy Flir. Obsahuje ji i vyšší řada s označením Exx (modely E40, E50 a E60). Řada Ex je použitelná do 250 °C a řada Exx až do 650 °C.

Micronix na veletrhu Amper

Mnohé z těchto novinek budou na veletrhu Amper představeny na tzv. „živém koutku“, tzn. v zapnutém stavu při ukázkách měření. Samozřejmě, že si všechny tyto přístroje mohou vyzkoušet i zájemci z řad návštěvníků. Ke zhlédnutí budou též jak další novinky, tak mnoho dalších, zde nezmiňovaných osvědčených přístrojů, které firma Micronix jako výhradní či přímý distributor nabízí ve svém sortimentu.

U stánku firmy Micronix budou k dispozici i další technické specifikace a podklady. Mimo veletrh Amper lze získat další informace na internetových stránkách či přímo v sídle firmy Micronix, která prodej zmíněného sortimentu firem zaštiťuje.

www.micronix.cz