Program Multisim společnosti National Instruments je bezesporu nedoceněným nástrojem pro smíšené A/D simulace nakresleného elektronického obvodu. Pravděpodobně je to důsledek masového rozšíření jeho předchůdce – programu Electronics Workbench – mezi školami a tím podvědomé zařazení tohoto produktu spíše mezi školní pomůcky, než seriózní výrobek pro profesionální použití. Opak je však pravdou.
Multisim má specifický způsob měření a zobrazení naměřených hodnot. Do nakresleného schematického obvodu se podle potřeby vloží symboly měřicích přístrojů – virtuální přístroje, které vypadají a během měření se chovají jako skutečné měřicí přístroje. Tímto způsobem lze v elektronickém obvodu současně zobrazit průběhy jak analogových, tak i digitálních signálů. Tento způsob práce se simulátorem je intuitivní a vlastní každému, kdo umí s měřicími přístroji zacházet. Vlastní simulace jsou založeny na standardu algoritmů SPICE, takže poskytují dostatečně přesné výsledky pro většinu použití.
V programu je k dispozici celá řada virtuálních měřicích přístrojů, které pokrývají potřebu i velmi dobře vybavené elektronické laboratoře (dvou a čtyřkanálový osciloskop, ampérmetr, voltmetr, multimetr, wattmetr, měřicí sonda, čítač a generátor frekvence, spektrální analyzátor, logický analyzátor a konvertor, generátor logických slov, Bode plotr, analyzátor zkreslení, analyzátor VA charakteristiky, network analyzer, Agilent funkční generátor + multimetr + osciloskop, Tektronix osciloskop).
Multisim je dodáván s knihovnou obsahující více než 17 500 simulačních modelů.
V počtu analýz a simulací předčí i většinu podstatně dražších simulačních programů:
Multisim je tak se svým mimořádně příznivým poměrem cena/výkon výhodnou volbou pro profesionální použití. Jedna neveřejná studie porovnávající různé simulační programy při hodnocení Multisimu dokonce uvedla: „Není jasné, proč se tak výkonný simulační program prodává za tak nízkou cenu.“