česky english Vítejte, dnes je úterý 08. říjen 2024

Proč používat Parylen?

DPS 5/2017 | Články
Autor: Ing. Dana Hanusová

Řešení pro zařízení, sestavy a díly pracující v náročných klimatických podmínkách a vysoce agresivním prostředí.

Parylen [poly(para-xylylen)] je průhledná polymerní povrchová ochrana vhodná na povrchy, jako je kov, papír, sklo, plasty, keramika, ferity atd. Nanášení probíhá při pokojové teplotě ve vakuové komoře. Základní materiál je ve formě dimeru (prášku). Během procesu se odpaří v sublimátoru a následně volně tlakovým spádem prochází do pyrolýzní zóny, kde se štěpí na monomer a pak polymeruje při pokojové teplotě v depoziční nádobě.

Obr. 1, 2

Vlastnosti:

  • Vytváří rovnoměrnou vrstvu na členitém povrchu včetně ostrých hran. Díky výborným adhezním vlastnostem lze aplikovat na různé povrchy. Tloušťka vrstvy se pohybuje od 5 μ do 100 μm ±10 %, je řízena během procesu nanášení.
  • Odolává většině chemických látek, jako jsou kyseliny a zásady, a také plísním. Zařízení s touto povrchovou ochranou mohou proto dlouhodobě pracovat v kapalinách. Je výjimečnou ochranou proti korozi.
  • V rozmezí od –200 °C do 150 °C je tepelně a mechanicky stabilní.
  • Při procesu nanášení nejsou používány žádné katalyzátory ani iniciátory. Nedochází tak ke kontaminaci povrchu, vrstva je čistá bez iontových nečistot. Vyznačuje se výbornými elektrickými vlastnostmi (viz tabulka 1).

Tabulka

V elektronice se většinou používá jako ochrana desek plošných spojů po klasické nebo povrchové montáži (SMT). Desky jsou tak chráněny před vlhkostí, námrazou, slanou mlhou, prachem a chemickými výpary vrstvou od 15−25 μm. Další oblastí využití jsou optické systémy a čidla či letectví, kde se elektrické systémy i mechanické díly pohybují mezi nízkými a vysokými nadmořskými výškami s následnou změnou teploty a vlhkosti. U elektronických systémů pájených bezolovnatou technologií splňujících směrnici RoHS dochází použitím této ochrany k omezení rizika tvorby whiskers (cínových vousů).

Z hlediska klasifikací se jedná o ochranu třídy II s vysokou spolehlivostí označenou kódem XY. Splňuje požadavky leteckých a vojenských standardů MIL- -I-46058C,UL, NBCAR 70/ AFR 80-38/ Navinst 3400.2.

Ve strojírenském průmyslu se využívá na ochranu menších dílů, zde se tloušťka vrstvy pohybuje v rozmezí 10−35 μm.

FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) schválila Parylen pro zařízení implantovaná do lidského těla.

Díky svým vlastnostem a transparentnosti (okem prakticky nezjistitelný) našel uplatnění při konzervování historických dokumentů a archeologických předmětů. Zpevňuje a zakonzervuje poškozené a rozpadající se dokumenty, fosilie, tkaniny, brouky, motýly atd. Již od vrstvy o tloušťce 3 μm vzniká ochrana proti růstu plísní. Standardní používaná tloušťka je 4−12 μm.

Aplikace této povrchové úpravy nyní nabízíme v naší provozovně v Uherském Hradišti.