česky english Vítejte, dnes je úterý 15. říjen 2024

Proč mají výrobci 3D MCAD programů zájem o EDA software?

DPS 5/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz, CADware

Začalo to vlastně už před lety, když firma Altium přišla s 3D návrhovým prostředím, které umožnilo navrhovat desky plošných spojů s ohledem na výrobek, ve kterém má být deska použita. Následovala společnost Autodesk, která koupila německý program pro návrh desek EAGLE, systém SolidWorks se objevil s integrovaným programem Altium Designer a firma Siemens převzala největšího výrobce softwaru pro elektroniku, americkou společnost Mentor Graphics. Proč právě tento vývoj?

Proč mají výrobci 3D MCAD programů zájem o EDA software

Deska plošných spojů sama o sobě k ničemu není, je určena pro zabudování do daného konkrétního výrobku, který se dnes navrhuje v 3D mechanických CAD programech (MCAD). Deska je jednou z mnoha položek, ze kterých se finální výrobek skládá, a součástky na ní osazené by měly být zahrnuty v celkovém výpisu materiálu. Na druhé straně málokterý projekt navržený v 3D MCAD programech nezahrnuje byť jednoduchou elektro část. Dosavadní praxe, kdy se mechanický návrh prováděl odděleně od návrhu elektroniky/elektro s pomocí různých programů, se ukázala jako nepříliš efektivní. Důvod byl prostý, mezi ECAD a MCAD programy nebyla žádná přímá návaznost. Změny provedené v jednom typu návrhového systému se těžkopádně převáděly do druhého, nemluvě o různorodých zdrojích dat použitého materiálu.

V současnosti je tedy snahou integrovat různé vývojové a návrhové nástroje do jedné platformy tak, aby mohla být k dispozici společná databáze projektu, která by zajišťovala plnou návaznost mechanického, elektronického i elektrického návrhu. Nejdále v tomto záměru postoupila právě společnost Siemens, která převzetím firmy Mentor Graphics získala nejen programy pro návrh desek (Xpedition a PADS) a s nimi související simulační programy, ale také software pro návrh komplexních kabelových svazků (Capital Harness a Vesys), CFD program pro simulace teploty, tlaků a proudění (FloEFD) a simulátor mechatronických dějů (AMS). Lze tedy očekávat integraci programu PADS do vlastního 3D MCAD systému Solid Edge, který má navíc už teď plnohodnotný nástroj pro vytvoření elektrické dokumentace. Také simulátor FloEFD má už nyní nadstavbu na high‑end MCAD systém NX i zmíněný Solid Edge. Z tohoto pohledu bude firma Siemens velmi dobře připravena na velké projekty, které vyžadují těsnou součinnost několika disciplín. Mentor (současný název divize v rámci Siemens PLM) je navíc také velký výrobce softwaru pro návrh integrovaných obvodů.

Otázkou by mohlo být, proč se o ECAD programy zajímají výrobci MCAD programů, a ne naopak. Vždyť i společnost Mentor Graphics byla se svými 6000 zaměstnanci velkou a dobře zavedenou firmou. Důvodem je fakt, že MCAD programy jsou univerzálnější, a jsou tak mnohem více rozšířeny než specializovanější ECAD programy. Výrobci MCAD nástrojů tak mají přístup k podstatně většímu počtu uživatelů.

Pochopitelně, že integrace MCAD a ECAD programů neznamená, že jednotlivé nástroje pro návrh desek zmizí z trhu jako samostatné programy. Zdaleka ne všichni řeší tak velké projekty, aby nezvládli rozdělení návrhu mezi více oborů.

Menších firem je jistě většina, a ty se úměrně své velikosti specializují na menší projekty nebo pouze na určité druhy práce, kde se týmová spolupráce více odborníků z různých oborů nevyžaduje.