česky english Vítejte, dnes je sobota 18. květen 2024

Přesný 3D obraz terénu i objektu. Rychle a snadno

DPS 2/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Pro vytvoření 3D obrazu terénu či daného objektu máme více možností, přičemž v závislosti na druhu aplikace má každá z nich své výhody a nevýhody. Představme si dvě zajímavé novinky v tomto oboru.

Automatické zhotovení 3D mapy terénu během několika minut

Vzdušné snímkování terénu je běžnou součástí možností asi každé armády, ale zhotovení 3D map v krátké době je obtížné provést bez speciálního zařízení. Nová fotogrammetrická metoda a k tomu potřebná technika vyvinutá inženýry americké armády (Army Corps of Engineers) umožňuje tuto nevýhodu překonat a zhotovit 3D mapy automaticky v řádu minut [1].

Fotogrammetrie je proces porovnávání různých fotografických záběrů stejného místa, které vede k vytvoření jeho 3D zobrazení. I když je tato metoda dobře známá již delší dobu, pořád ještě v některých případech vyžadovala lidský zásah – například při určení, který záběr by se měl použít pro získání nejlepšího výsledku.

Přesný 3D obraz terénu i objektu. Rychle a snadno

Nově vyvinutý systém mapování byl testován v praxi, a to včetně válečného prostředí, aby obhájil své další použití. Protože se na celý systém váže několik přihlášek patentů, začínají být detailní informace veřejně dostupné, přičemž armáda jedná o jeho uvolnění pro komerční použití.

Vzdušná fotogrammetrie v reálném čase nenahradí lidar nebo pozemní mapovací systémy, ale vhodně je doplňuje. Nový fotogrammetrický systém umožňuje získat z běžných vzdušných fotografií (videa) přesnou hloubku i bez vysílání ohromného množství dat pozemní stanici ke zpracování ani nevyžaduje lidský zásah, a je tak předurčen i pro mnohé komerční aplikace.

Zájemci o detaily mohou nahlédnout do patentových listin [2].

3D ruční skener nachází široké možnosti použití při vývoji

Kanadská firma Creaform, známý výrobce zařízení pro 3D skenování, přichází s univerzálním 3D ručním skenerem Go!SCAN 3D pro profesionální použití. Výrobce má zkušenosti s bezdotykovým snímáním rozměrů ve 3D již od roku 2002, a proto jeho poslední produkty představují to nejlepší možné řešení.

Stačí vzít 3D skener do ruky a postupně přejet nad povrchem objektu ze vzdálenosti asi 30 cm. V několika minutách tak vznikne velmi přesný a vysoce detailní 3D obraz daného objektu včetně textury a barev povrchu, přičemž zkušenosti se skenováním nejsou potřebné. Použitím tohoto skeneru lze tak velmi rychle a jednoduše získat tvar a rozměry jakéhokoliv povrchu.

Data získaného 3D obrazu lze následně převést do 3D CAD programů pro další zpracování s pomocí softwaru VXmodel od stejného výrobce. Výstupem jsou data v několika běžně používaných formátech (.iges, .step, .dxf), navíc lze 3D obraz převést přímo do některých 3D CAD programů (SolidWorks, Solid Edge a Autodesk Inventor).

3D skener nachází rychle uplatnění při vývoji nových zařízení, ale také při inspekci vyráběných dílů, kontrole kvality a zejména reverse engineering, kdy se tímto způsobem získávají 3D data již hotových dílů, ke kterým není dostupná dokumentace, například při opravách nebo inovacích.