česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 28. březen 2024

EMI analýza a dekódování sériových sběrnic na podzim výrazně levněji

DPS 6/2016 | Články
Autor: Micronix

Do roku 2014 jsme se pravidelně v tomto časopise zmiňovali o produktech, respektive novinkách, firmy Rigol, která zaujímá v přístrojích pro slaboproudou techniku, zejména v poměru cena výkon, přední postavení na našem i evropském trhu.

Vzhledem k delší absenci informací v tomto periodiku, budeme produktům tohoto výrobce tentokrát věnovat celý článek.

Začneme informací, že firma Rigol mezi tím zřídila pro Evropu stálé sídlo v německém Mnichově, čímž se zjednodušila a urychlila nejen komunikace, ale zjednodušily se i toky zboží a eventuální servisní a reklamační záležitosti.

EMI analýza a dekódování sériových sběrnic na podzim výrazně levněji

Co se týče samotné nabídky, tak v současné době Rigol nabízí některé zajímavé technické novinky a z hlediska obchodního i velmi cenově příznivé sety.

Jedno ze zvýhodnění se týká oblasti analýzy elektromagnetického rušení – EMI (elektromagnetické interference).

Je samozřejmé, že všechny produkty uváděné na trh, musí vyhovovat normě na limity u výrobků, které jsou prodávány v rámci trhu EU, včetně ČR. Elektromagnetická kompatibilita (EMC) je nedílnou součástí k získání certifikátu CE pro jakékoliv elektro výrobky.

Téměř v každém případě se tyto specifikace vztahují na limity, které se šíří přes elektrické vedení spojující přístroj testovaného zařízení a na ty, které jsou přímo vyzařovány do okolí.

Jsou tedy definovány meze, jaké mohou zařízení vyzařovat elektromagnetické záření, resp. elektromagnetické rušení (EMI), v určených pásmech frekvenčních rozsahů. Toto pak ověřují jen instituce pro certifikaci, ale jejich ověření je cenově nákladné. A to i v případě, že výrobek nevyhoví. Po úpravách pak zase následuje další ověřování a náklady neúměrně rostou.

Obr. 3 Linkový impedanční stabilizátor sítě HM6050-2

Je proto nezbytné využít techniky, která pomůže minimalizovat náklady na cestě k získání shody. Jednou z používaných metod pro testování EMI je měření pomocí sond blízkého pole.

Při využití spektrálního analyzátoru ve spojení se sondami magnetického (H) a elektrického pole (E) lze dosáhnout poměrně vyhovujících podkladů pro následující testy v certifikační laboratoři.

Kromě vyzařování je však také třeba zjistit rušení, které vysílá produkt zpět do napájení.

K těmto zkouškám je pak ještě potřebná tzv. umělá síť, která má 50Ω výstup a ze kterého se pak na spektrálním analyzátoru zavádí a měří rušení vysílané po napájení zpět. Umělá síť (LINS) izoluje napájení od měřeného přístroje a izoluje i případný šum od testovaného zařízení. LINS sdružuje signály, které přístroj generuje, a posílá je do spektrálního analyzátoru.

Pro ochranu samotného spektrálního analyzátoru je ještě nutný omezovač přechodových jevů (propusť).

Doposud jsme se zmiňovali o testování, které vyžaduje měření vyzařování nebo indukování na výstupu.

U nás v Evropě se, zejména pro CE, vyžaduje i testování imunity, čímž se míní odolnost vůči rušení zvenčí, tak aby nebyla ovlivněna funkčnost.

Zkouška spočívá v přítomnosti definované intenzity vysokofrekvenčního pole do testovaného přístroje. Přístroj musí bezchybně pracovat i v těchto konkrétních podmínkách.

Pokud se vrátíme k produktům Rigol, lze do praxe uvést výše uvedené řádky pomocí spektrálního analyzátoru Rigol DSA-815 (9 kHz do 1,5 GHz) a setu sond pole RIGOL NFP-3.

Pro předcertifikační měření vysokofrekvenční imunity je možné použít generátor Rigol řady DSG 3000 jako zdroj vysokofrekvenčního signálu, který je možné přes sondy elektrického pole vysílat do vybraných míst testovaného přístroje.

Chceme-li získat data, která přesněji reprezentují kompatibilní výkon testovaného produktu, lze použít analyzátory s detektorem Quasi-Peak a EMI filtrem. To se nabízí v případě Rigolu pod položkou příslušenství EMI-DSA800. Rigol DSA 800-EMI je volitelný doplněk pro spektrální analyzátor DSA 815. Jedná se o Quasi-Peak detektor a filtr EMI s 200 Hz, 9 kHz, 120 kHz, (–6 dB) šířkou pásma.

Software RIGOL S1210 EMI je pak testovací software určený pro měření EMI. Software mimo jiné podporuje automatické nahrání korekčních faktorů (předzesilovač, atenuátor, anténa, kabel, korekční pole), automatické vyhledání špiček s úrovní přesahující limit a jejich přidání do seznamu.

A právě nyní (od 1. 10.) se nabízí u těchto položek velké cenové zvýhodnění. Jde konkrétně o celý Bundle, který obsahuje spektrální analyzátor Rigol řady DSA800 (nemusí to tedy být jen konkrétně DSA 815, ale jakýkoli z řady 800) s rozšířením o detektor a filtry pro EMI (DSA800-EMI), sadu čtyř sond pro měření blízkého pole (NFP-3) a vyhodnocovací software S1220 SW. Úspora činí více než 22 %.

Další výrazné zvýhodnění, které firma Rigol na podzim nabízí, lze uplatnit v oblasti osciloskopů. Jedním z nich je možnost k osciloskopům série DS a MSO1000Z se 70 a 100MHz verzí pořídit zdarma příslušenství SA-DS1000Z. Tím získá zákazník možnost u těchto osciloskopů spouštět a dekódovat běžné sběrnicové technologie (I2C, SPI, UART, RS232).

Pro zájemce, kteří potřebují rychlejší a výkonnější osciloskop, se nabízí ještě výraznější úspora. Jde o řadu osciloskopů Rigol DS a MSO2000A. Zde je možnost při koupi jakéhokoliv osciloskopu řady 2 000 A obdržet zdarma Bundle BND- -MSO / DS2000A. Ten umožní nejen sériové spouštění a dekódování (I2C, SPI, RS232, UART a CAN), ale také upgrade na rozšíření paměti na 56 MPts.

Pro nejvýkonnější řadu DS a MSO4000 firma nabízí ke koupi jakéhokoliv ze série osciloskopů 4000 zdarma možnosti Bundle (BND-DS / MSO4000), které umožní dekódování všech současných běžných sériových linek (I2C, SPI, RS232, UART, FlexRay, LIN a CAN). Nebo zdarma Bundle DS / MSO4000 Scope, který zase bezplatně rozšíří 200MHz verzi na 350MHz a z 350MHz šířky pásma pak můžete získat bezplatný upgrade na 500MHz.

Všechny tyto zmíněné produkty a zvýhodněné Bundly nabízí firma Micronix, zástupce společnosti Rigol v České republice a na Slovensku v akci, která platí do konce tohoto roku, nebo do vyprodání zásob.

Podrobnější informace lze získat na stránkách firmy Micronix pod: http://eshop.micronix.cz/merici-technika?news nebo telefonicky či osobně na níže uvedených adresách či spojeních – viz inzerát na předchozí straně.