česky english Vítejte, dnes je pátek 19. duben 2024

Investice do vývoje a výroby využívají výhod tradičně silných regionů

DPS 4/2017 | Články
Autor: Aleš Cáb, ON Semiconductor Czech Republic

Globalizace se stala významnou součástí strategie mnoha firem v polovodičovém průmyslu. Výroba, ale také vývoj nových produktů v blízkosti cílových trhů a klíčových zákazníků nebo v oblastech, kde lze využít místních dovedností a zdrojů a kde je lze dále rozvíjet, mohou přinést výrazné výhody pro regiony, koncové zákazníky i pro výrobce polovodičů.

V posledních desetiletích se země ve východní části Evropy staly vyhledávanými místy pro vývoj a výrobu technologií, které se dále používají v produktech v dynamicky se vyvíjejících oblastech, jako jsou spotřební elektronika, průmyslová technika, obnovitelné zdroje energie a samozřejmě také automobilový průmysl.

Historie a rozvoj podnikání v oblasti elektroniky v Rožnově pod Radhoštěm je skvělým příkladem středo‑ a východoevropského příběhu o úspěchu, který trvá dodnes. Rožnov pod Radhoštěm je s elektronikou spojen už od roku 1949, kdy zde v poválečném období byla založena Tesla Rožnov jako výrobce elektronek. Firma na svém vrcholu v tehdejším socialistickém Československu zaměstnávala přibližně 8 500 pracovníků. V průběhu 40 let (do začátku 90. let) se provoz výrazně proměnil a výroba se posunula do oblasti polovodičů, integrovaných obvodů a výkonových tranzistorů – zprvu pro tuzemské trhy a pak ve stále větší míře pro zahraniční zákazníky v západní Evropě i jinde ve světě.

Investice do vývoje a výroby využívají výhod tradičně silných regionů

Dnes se Rožnov jako závod společnosti ON Semiconductor pyšní nejmodernějším vybavením na výrobu šesti a osmipalcových křemíkových desek a výrobu čipů s využitím různých bipolárních, PowerFET a IGBT technologií. Rožnovský závod zaměstnává přibližně 1 400 pracovníků, z nichž celá řada má technickou kvalifikaci. Vyráběná zařízení se používají ve vyspělých aplikacích pro úsporu energie na koncových trzích, jako je výpočetní technika, spotřební zboží, průmyslová technika, automobilový průmysl nebo přenosná zařízení. Polovodičové firmy neprovozují jen výrobní závody, ale i vývojová centra. ON Semiconductor má v Rožnově pod Radhoštěm špičkové vývojové centrum s téměř 300 zaměstnanci, kteří zastřešují zejména vývoj nových produktů a IT aktivity globálního IT centra. Další vývojové centrum v Brně s přibližně 150 zaměstnanci se zaměřuje na produkty pro automobilový trh. Ve výrobních závodech i vývojových centrech společností ON Semiconductor pracují vysoce kvalifikovaní inženýři na produktech pro zákazníky po celém světě, tedy nejen na evropském trhu. Aktivity v Česku představují vynikající kombinaci technologicky vyspělé výroby a prvotřídního vývoje nových produktů. Tato kombinace je jedinečná na českém území stejně jako v rámci společnosti ON Semiconductor.

Počáteční investice je však třeba dále posilovat, aby firmy mohly držet krok s nároky koncových trhů a reagovat na neustálý technický pokrok, s jakým je elektronika obvykle spojována. Dlouhodobé a správně zacílené investice navíc podporují rozvoj a zaškolování stávajících i nových zaměstnanců, protože právě oni jsou klíčovým faktorem a hnacím motorem úspěchu jakékoliv technologické firmy, která chce dosahovat špičkových výsledků.

Elektronika jako segment trhu je dlouhodobě na prudkém vzestupu. Kariéra u předních světových polovodičových firem, které mají silnou pozici v regionech, jako je Česko, může pro mnoho místních mladých lidí představovat vynikající volbu povolání a skýtat řadu příležitostí.

Společnost, která v roce 2016 dokončila akvizici společnosti Fairchild Semiconductor a jejíž sortiment nyní pokrývá jak nízko, tak vysoko i velmi vysokonapěťové aplikace, oznámila investici ve výši 70 milionů dolarů do závodu v České republice. Poslouží k navýšení kapacity, posílení výzkumu a vývoje a pro další investice do oblasti ochrany životního prostředí.

Tato investice v rožnovském závodě přispěje ke zvýšení výrobní kapacity o více než 25 %, v přepočtu o 4 300 křemíkových desek s čipy týdně. To je nezbytné pro uspokojení rostoucí poptávky po produktech, které firma vyrábí pro již zavedené, ale i nové trhy, jako je trh zaměřený na obnovitelné zdroje energie. Toto navýšení kapacity s sebou samozřejmě nese také vyšší poptávku po pracovní síle.

Globalizace může být všeobecně prospěšným trendem a přinášet špičkové technologie i pracovní příležitosti zpět do míst s dlouholetou historií a tradicí v oboru elektroniky. Polovodičový průmysl je toho skvělým příkladem a tato strategie optimalizovala a urychlila realizaci inovací, které jsou zapotřebí pro všechna zařízení a produkty, a které coby spotřebitelé velmi rychle začínáme považovat za samozřejmost.