česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 28. březen 2024

E-voluce robotů UR a její dopad na aplikace (nejen) v elektrotechnice

DPS 5/2018 | Články
Autor: Ing. Oldřich Dlouhý, EXACTEC

Universal Robots dnes není potřeba nijak představovat, na trhu si za deset roků tato firma vydobyla pevnou pozici mezi tradičními výrobci robotů a stala se světovou jedničkou v kolaborativní robotice. Ano, před pár lety by si nikdo spolupráci člověka s robotem představit neuměl a i díky explozi robotů UR v různých výrobních a montážních provozech vznikají nové standardy a normy, které podmínky takové spolupráce definují a upřesňují.

E-voluce robotů UR a její dopad na aplikace (nejen) v elektrotechnice

empowering, ease of use, everyone an evolution!

Být světovým lídrem je ale také závazek a dánská firma Universal Robots si to dobře uvědomuje. Její expanze se tedy netýká jen rostoucí výrobní kapacity, ale především velkého důrazu na vývoj a maximální spolehlivost nových generací. A ta poslední „e-Series“ generace, která byla představena koncem června na mnichovské výstavě Automatika, tedy přináší mnoho nových vlastností a funkcí, které usnadňují aplikování robotů jak do stávajících technologií, tak do nových projektů. Roboty e-série používají rychlejší vnitřní sběrnici, která nyní běží na 500 Hz, mají ve své přírubě integrovaný snímač síly a krouticího momentu, zcela nový je ovládací dotykový panel s rozlišením 1280 × 800, nové a odolnější jsou i jednotlivé klouby robota a jejich systém odměřování. Na přírubě robota je kromě vstupů a výstupů také nově možnost použít UART sériové rozhraní RS-485. Roboty jsou také certifikovány společností TÜV NORD dle ISO 10218-1 a bezpečnostní funkce jsou hodnoceny jako Cat 3 PLd dle ISO 13849-1. Po zhodnocení rizik mohou běžně spolupracovat s operátory na výrobní lince díky zabudovaným a nastavitelným bezpečnostním funkcím.

Co vždy bylo hlavní konkurenční výhodou robotů UR, byla především jednoduchost ovládání, programování a rychlá příprava aplikací. A díky nově koncipovanému grafickému uživatelskému rozhraní je i tato vlastnost v nové generaci maximálně vylepšena. Máte zájem se o tom přesvědčit?